המענק לנכים התפוגג: מקבלי הקצבאות יחזרו לקבל 3,321 שקלים בחודש

קצבת הנכות הבסיסית לחודש ינואר 2021 תעמוד על 3,321 שקלים, על אף שהחוק להעלאת הקצבאות קבע כי ב-2020 תתבצע פעימה שלישית במתווה הגדלת הקצבאות. מכיוון שבשנה החולפת התנהלה הממשלה ללא תקציב מאושר, העלאת הפעימה תורגמה ל’מענק’ חד פעמי ששולם למקבלי הקצבאות בסכום שווה לעלייה בקצבאות. עתה, עם תחילת שנה נוספת ללא תקציב מאושר ובחוסר ודאות פוליטי, הנכים ייאלצו להתקיים מקצבה חודשית זהה לשנה שעברה, ללא ודאות מתי הסכום יעלה.

לביא נאור, דובר קבוצות המחאה במאבק הנכים, אומר ל’דבר’: "אנחנו מודעים לכך שתהליך העלאת קצבאות הנכות כרגע נעצר. הסגר השלישי מנע מאיתנו פגישה עם שר האוצר ישראל כ"ץ. הפגישה הייתה אמורה להיות לפני שבוע, ונדחתה לאחר הסגר. 

"לא נרפה ונמשיך במגעים הרצופים שאנו מנהלים מול לשכות שרי האוצר והרווחה בכדי להעלות את קצבאות הנכות, כפי שסוכם עם שרי האוצר והרווחה. אנו בטוחים כי בזמן הקרוב נביא שוב בשורה משמעותית לציבור הנכים בכל הקשור להעלאת קצבאות הנכות".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מענק חד פעמי במקום העלאת קצבה

החוק להעלאת קצבאות הנכות נחקק בפברואר 2018, בעקבות מאבק שהובילו ארגוני הנכים בתמיכת ההסתדרות. החוק קבע כי עד סוף 2021 תועלה הקצבה הבסיסית מ-2,342 שקלים בחודש לכ-3,700 שקלים, ולאחר מכן יוצמדו הקצבאות לשכר הממוצע במשק. ההעלאה הראשונה בוצעה במרץ 2018, והקצבאות עלו ל-3,272 שקלים בחודש, העלאה ששקולה לפעימות הראשונה והשנייה במתווה שסוכם בין ההסתדרות, הארגונים והממשלה להעלאת הקצבאות. בנוסף קבע החוק כי שרי האוצר והרווחה יציגו לממשלה עד סוף שנת 2019 מתווה להעלאת הקצבאות ל-3,700 שקלים עד סוף 2021.

עקב מערכות הבחירות, מתווה ההעלאה לא הוגש לממשלה ולא אושר, וכך החלה שנת 2020 ללא עלייה בקצבאות. סמוך להקמת הממשלה במאי התחייב שר האוצר ישראל כ"ץ כי העלאת הקצבאות תהיה חלק מתקציב 2020 לכשיעבור. כשאישור התקציב התעכב קידם כ"ץ תשלום ‘מענק’ חד פעמי לשנת 2020 בלבד, בסך 190 שקלים בחודש, השקול לגובה עליית הקצבה ב-2020 עליו סוכם עם ארגוני הנכים. הסכום הועבר רטרואקטיבית כ"מענק" בשתי פעימות – הראשונה באוקטובר, לכיסוי החודשים ינואר עד אוקטובר, והשנייה בדצמבר, לכיסוי החודשים נובמבר ודצמבר.  

כעת, עם תחילת שנת תקציב נוספת ללא תקציב מאושר, הקצבאות יחזרו אחורה לסכומים של 2020. המשמעות היא שרק לאחר הבחירות, במידה שתוקם ממשלה, תוכל להתבצע העלאה קבועה בקצבאות.

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות

במהלך השנה החולפת הוגשו שתי עתירות לבג"צ על כך שהמדינה לא פועלת על פי חוק העלאת קצבאות הנכות, אחת של חבר הכנסת לשעבר אילן גילאון, והשנייה של ארגון נכה לא חצי בן אדם. בתחילת דצמבר ביטל בג"צ את הדיון שהיה אמור להתנהל בעתירות בגלל תשלום המענק המיוחד, אלא שעכשיו המצב חוזר לקדמותו, והמדינה אינה פועלת על פי החוק.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website