המעסיקים טוענים: “צעירים לא רוצים לחזור לעבוד בגלל מתווה החל”ת”

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ערכה היום (רביעי) בנושא אבטלת צעירים ושחרור חסמי כניסה לצעירים בשוק העבודה. נציגי המעסיקים טענו כי מתווה החל"ת שגובש על ידי המדינה גורם לעובדים לבחור שלא לחזור לעבודה. הוועדה קראה לממשלה לגבש מודל שיעודד חזרה לעבודה אך גם להרחיב את מעגל הזכאים לדמי אבטלה.

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד תל"ם): "יש היום בישראל מעל 510 אלף מובטלים, למעלה מ-169 אלף מהם מהם צעירים מתחת לגיל 35. מתווה החל"ת מתמרץ צעירים ללכת לים או להישאר בבית: "אני לא מכיר עוד מדינה שמתמרצת אבטלה במקום עבודה, אנחנו בדרך לקטסטרופה, עלולים מאבדים פה דור שלם שנמנע מלהיכנס לשוק העבודה".

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר הצטרף לדברים וטען כי: "צריך לראות איך  אנחנו מעודדים עובדים לחזור לעבודה כי יש היום מצוקה אמיתית למעסיקים. הרבה עובדים נקראים לחזור לעבודה ולא מעוניינים – זה צריך להיות בגדר התפטרות".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד) הסכים: "בנאדם יושב בבית ומקבל 4,800 שקלים במקום 6,000 שקלים. הוא אומר לעצמו: ‘בשביל עוד 1,200 שקלים אני אצא לעבוד 200 שעות?’ הוא יעדיף ללכת לים. העסק לא עובד, צריך למצוא פתרון אחר".

מנגד, אורי מתוקי, מהסתדרות הנוער העובד והלומד, טען דווקא כי "אני לא חושב שיש תופעה נרחבת של עובדים שלא רוצים לחזור לעבוד". מתוקי הוסיף כי "בלי מודל העסקה גמיש נראה צעירים רבים נשארים מובטלים. הענפים של צעירים- מסעדות, אולמות אירועים, הדרכות נוער- הולכות ונמחקות. בשגרה הרבה צעירים עובדים לתקופות קצרות כדי לטוס לחו"ל. עכשיו אין טיסות והמשמעות היא שכולם כאן וחסרות משרות".

ד"ר סוזי סופר-רוט, פסיכולוגית ראשית של שירות התעסוקה: "אנחנו מוטרדים מתופעה שאנחנו מכירים בעולם מהמשבר של 2008 שכאשר יש תקופה שבה לא עובדים לאנשים אין אפשרות להתפתח, לרכוש ארגז כלים ולנתב את עצמם לתעסוקה עתידית, זה זמן שלא חוזר".

לסיכום אמר ח"כ כץ: "הוועדה קוראת לאוצר לעשות מסלול חדש, שיתגמל על חזרה למקום העבודה, יותר מהחל"ת. גם המדינה תצא נשכרת וגם העובדים. לצד זאת נוצר מצב שרבים שנכנסו לאבטלה לפני ינואר 2020 ולא נכללים במתווה החל"ת מגיעים לפת לחם כי אי אפשר למצוא עכשיו עבודה. לכן אנחנו קוראים להרחיב את מעגל הזכאים לדמי אבטלה לאנשים שפוטרו החל מה-30 בספטמבר 2019, זה ייתן מענה לכ-50 אלף משפחות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website