המשטרה עצרה חשוד בהפעלת עגורן ללא רשיון באתר בנייה בפתח תקווה

במהלך פעילות מבצעית שביצעה יחידת פל"ס לחקירת תאונות עבודה בעיר פתח תקווה, שכללה גם חקירה סמויה, נעצר חשוד בביצוע עבירות פליליות מובהקות לרבות זיוף הפעלת עגורן ללא רישיון, התחזות, קבלת דבר במרמה, שימוש לא זהיר במכונות ועבירות בטיחות חמורות תוך סיכון ממשי לחיי אדם. שני בני אדם נוספים נלקחו לחקירה באזהרה בחשד למעורבות בעבירות בטיחות על-פי פקודת הבטיחות ותקנותיה וכן עבירות נוספות.

בפעילות הנוכחית אותר מנופאי בשכונת אם המושבות בפתח תקווה, שהפעיל עגורן צריח בלא אישורים נדרשים על פי חוק, וללא שעבר כל קורס המסמיך אותו לעסוק בתחום. החשוד, שלא הבחין בשוטרים והיה עסוק בהפעלת העגורן, נצפה כשהוא מניף משאבת בטון לגובה של עשרות מטרים ופועל נוסף עומד על המשאבה ומכוון את המנופאי. כאמור, מפעיל המנוף, שוהה בלתי חוקי בישראל בן 22, נעצר.

היחידה לחקירת תאונות עבודה "פלס" בלהב 433 עצרה בתום חקירה סמויה מנופאי שהפעיל עגורן ללא אישורים וללא כל הסמכה באתר בנייה בשכונת אם המושבות בפתח תקווה. בנוסף, עוכבו לחקירה שני חשודים נוספים בגין עבירות בטיחות. אתר הבנייה נסגר עד לתיקון ליקויי הבטיחות שנמצאו במקום pic.twitter.com/STZntrFG2n

— משטרת ישראל (@IL_police) April 1, 2019

במהלך היום יובא החשוד לבית משפט השלום בראשון לציון והמשטרה תבקש להאריך את מעצרו בהתאם לצורכי החקירה. על פי הודעת המשטרה, מעורבים נוספים צפויים להיחקר. כמו כן הוחלט על סגירת האתר והפסקת העבודות עד לתיקון ליקויי הבטיחות שנמצאו במקום.

על אף שיחידת פל"ס הוקמה בעקבות הביקורת החמורה על היקף התיקים הנוגעים לגרימת מוות או חבלה חמורה ברשלנות בענף הבניין הנסגרים מחוסר ראיות, במשטרה מפעילים אותה כיום כיחידת אכיפה ולא חוקרים באמצעותה את מותם של תשעה עובדי בניין מאז תחילת השנה, ופציעתם של 41 נוספים באורח קשה ובינוני. על פי המשטרה תחקור היחידה רק "תאונות עבודה בעלות מאפיינים ייחודיים". בין השנים 2010 ל-2015, נהרגו 191 עובדים בענף הבניין, עם זאת נפתחו רק 95 תיקים בגין גרימת מוות ברשלנות, והוגשו על ידי המשטרה רק 11 תיקים. בהסתדרות פנו השבוע לשר לביטחון פנים גלעד ארדן בדרישה להפעיל את היחידה לחקירת התאונות.

תאונות בניין קטלניות ותיקי חקירה (גרפיקה: דבר ראשון).

רק לאחרונה פנה ארגון המנופאים לרשות האוכלוסין בטענה כי זו אינה פועלת בתקיפות הנדרשת על מנת להתמודד עם התופעה של פועלים זרים, בייחוד אזרחי סין, המפעילים בישראל מנופים בניגוד לחוק. בארגון הצביעו על ארבעה מקרים כאלה שנתפסו על ידיהם, ואחד נוסף שאירע כחצי שעה לאחר שליחת המכתב בבית שמש, עליו גם דווח למשטרה. גם בדבר ראשון דיווחנו על אירוע דומה בעיר שדרות.

מפלג פל"ס שבלהב 433 הוקמה בתחילת השנה, ועתידה למנות 11 תקני משטרה ו-3 חוקרים ממשרד העבודה. רק לאחרונה החלה בפעילותה, וזהו המבצע השני שלה שמתפרסם, לאחר מבצע קודם שנערך בעיר חריש בעקבות מותם של 3 עובדי בניין בה לפני שבועיים, בו נסגרו 8 אתרי בניין.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website