המשרד להגנת הסביבה זיהה תקלה בצנרת, והגביל את הפקת הגז ממאגר לוויתן

משרד האנרגיה הנחה לפני שבועיים את ‘נובל אנרג’י’ להגביל את הפקת הגז ממאגר לוויתן ל-60% מכושר התפוקה המקסימלי. ההוראה ניתנה לאחר שרובוט תת-ימי זיהה רטט בצנרת הסמוכה המחוברת למאגר בלב-ים, אך פורסמה לציבור היום (חמישי).

היום הודיע משרד האנרגיה לחברת נובל שעד שלא יושלם תחקיר האירוע ותאושרנה הבדיקות הנדרשות, לא תתאפשר הפקה מלאה מבארות לוויתן. "התקלה התגלתה בתקופת ההרצה בפרויקט הפקת הגז הטבעי באסדת לוויתן, במקטעי צנרת ההזרמה המצויים בסמיכות לקידוחי ההפקה בבאר המאגר – (ג’מפרים), בהם התגלה רטט, אשר זוהה על ידי רובוט תת-ימי שהורד למעמקי הים. על מנת לצמצם ולמזער את הרעידות, הופחתו כמויות הגז הטבעי המופקות מהבארות בכ-40% מהתפוקה המירבית. הכמות תוגדל רק באישור משרד האנרגיה לאחר ביצוע הבדיקות הנדרשות. המשרד בוחן יחד עם יועצים חיצוניים ועם חברת נובל את התקלה. המשך הפעולות ייקבע על סמך בדיקות הנדסיות קפדניות שמתבצעות בימים אלה".

משרד האנרגיה מדגיש כי "לאורך כל התקופה לא הייתה דליפת חומרים כלשהם למי הים ולא נגרם לאסדה או למתקנים הנדסיים הקשורים לאסדה כל נזק". עוד נמסר כי "אין קשר בין תקלת החשמל והתקשורת שאירעה בבוקר יום שלישי (11.2.20), לעניין זה".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בלילה שבין שני לשלישי דיווחו תושבי חוף הכרמל על "פיצוץ עז" מכיוון האסדה, ועל כך שהלפיד שעל האסדה דולק. לאחר מכן הסתבר שהלפיד דלק בכדי לשרוף את כלל הגזים בצנרת המאגר, למשך מספר שעות. לפי משרד האנרגיה תקלת חשמל ותקשורת חייבה את ריקון הצנרת, ולכן הופעל הלפיד. ב’נובל אנרג’י’ הכחישו כי התרחש פיצוץ כלשהו, אף כי תושבים רבים בחוף הכרמל דיווחו שרעש פיצוץ העיר אותם משנתם.

תגובות נובל אנרג’י ודלק קידוחים לא התקבלו עד מועד פרסום הידיעה.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website