המשרד להגנת הסביבה: צנרת חומרים מסוכנים במפעל ‘גדיב’ של בז”ן תישאר מושבתת

המשרד להגנת הסביבה הודיע אתמול (שלישי) למפעל גדיב מקבוצת בז"ן כי הוא קווי הצנרת מהמפעל למסוף הכימיקלים בנמל יישארו מושבתים עד לאישור תכנית התיקונים בצנרת. המשרד קיים שימוע לחברה ביום א’, לאחר שנודע לו על ליקויים שנמצאו בקווי הצנרת התת קרקעיים שמשמשים ליצוא תזקיקים מהמפעל. צינורות אלה מובילים חומרים ארומטיים שונים שהם תוצרי המפעל, לרבות בנזן, קסילן, טולואן ועוד, המהווים גם חומרים מסוכנים.

מהמשרד נמסר כי ההליך הוא המשך לשימוע שערך המשרד לחברה בסוף דצמבר 2019, בעקבות ליקויים שהתגלו בקווי הצנרת בבדיקות שביצעה החברה לקווים במארס 2019. באותן בדיקות התגלו הפרות של דרישות המשרד בהיתר הרעלים ותקנות מכוח חוק המים. למשרד התברר כי קיימות בדיקות עליהן החברה לא דיווחה במהלך ישיבת השימוע שנערכה בדצמבר.

על עריכת הבדיקות ועל הליקויים שהתגלו, נודע למשרד בעקבות בקשה להיתר חפירה שהגישה החברה לעירית חיפה, לצורך החלפת מקטעי הצנרת האמורים, ובעקבות ישיבה שנערכה בעירייה ב-28 בינואר 2020, בסיומה הודיעה החברה על משיכת בקשתה לצורך ביצוע השלמות. הליקויים כללו ירידה בעובי הדופן של הצנרת ופגיעה במעטפת הצנרת המגינה מפני קורוזיה במספר נקודות לאורך הקווים
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד בטרם השימוע, ובעקבות הודעת החברה על השבתת קווי הצנרת לצורך תיקונם, עיגן המשרד בהיתר הרעלים של החברה איסור עד להודעה חדשה של הזרמת החומרים המסוכנים בקווי הצנרת.

בישיבת השימוע הבהירה החברה כי השלימה את ביצוע התיקונים המיידים, וכי במסגרת הערכת הסיכונים שנערכה על-ידי חברה בינלאומית, נמצא כי ניתן להמשיך את הזרמת החומרים המסוכנים בקו הצנרת ולהשלים את ביצוע יתר התיקונים עד מרץ 2021.

מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, לא קיבל את בקשת החברה, ודרש מידע מפורט על תכנית התיקונים, כפי שהוכנה על ידי חברת יעוץ בינלאומית. . עד שהמשרד לא יאשר את תכנית הטיפול בצנרת, היא תישאר מושבתת.

בקבוצת בז"ן בחרו שלא להגיב לדברים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website