המתמחים בשמאות מקרקעין: למנות ועדה בלתי תלויה לגיבוש בחינות ההסמכה

המתמחים בשמאות מקרקעין דורשים מינוי ועדה ציבורית, בלתי תלויה, לגיבוש תהליכי הבחינות, בדומה לרפורמה שנעשתה בלשכת עורכי הדין. המתמחים הציגו את דרישותיהם בפגישה שקיימו היום (שני) עם  ממלאת מקום מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקובי, המשמשת גם יו"ר מועצת שמאי מקרקעין במשרד.

בין היתר, ציינו המתמחים כי פחות מרבע מהנבחנים בבחינות הרישוי למקצוע מצליחים לעבור אותן, וקראו להעברת בחינות ההסמכה אל לפני שלב ההתמחות במקצוע.

לדבריהם, כבר בחודש מאי השנה פרסם משרד המשפטים נוהל למינוי ועדה מייעצת בנושא הבחינות, אך מועצת שמאי המקרקעין עדיים לא יישמה אותו. "לא ייתכן כי נוהל שמתקבל במנהלת היחידות המקצועיות, אינו מיושם בפועל על ידי היחידה הכפופה לה", כתבו במכתב אותו מסרו ליעקובי באופן אישי.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד הדגישו כי מנכ"לית משרד המשפטים היוצאת, אמי פלמור, הורתה לערב גורמים מקצועיים בתחום תורת הבחינות וכתיבת מבחנים כמפקחים על תהליך כתיבת השאלות בבחינות ההסמכה בתחום ראיית החשבון, מהלך שלא מיושם כיום בבחינות ההסמכה בתחום שמאות המקרקעין.

המתמחים ציינו כי יש חוסר חמור בתקני ההתמחות בענף. נכון להיום יש 631 דורשי התמחות, אך ב-2020 הוצעו רק 15 משרות ייעודיות עבורם, ו-13 בלבד ב-2019.

לטענתם, יש מתמחים המועסקים על ידי החברות בתחום, שלא מדווחות בגינם, או מדווחות רק בגין חלק מתקופת עבודתם. "יש לדווח אודות התמחותם של מועמדים אשר כשירים להתמחות, מהיום הראשון בו החלו יחסי העובד-מעביד", טענו במכתב, "יש לאסור העסקתם של הכשירים להתמחות, בהעסקה שאינה מדווחת למועצת שמאי המקרקעין".

עוד ציינו כי המועצה ממשיכה לאשר פתיחת מוסדות לימוד להוראת מקצוע שמאות המקרקעין, רק ללימודי המבואות, מבלי לחייבם לספק גם קורסי לימוד לחלקי ההסמכה המאוחרים יותר של הליך הרישוי. מצב זה, טענו, משאיר מאות סטודנטים בלי הכנה הולמת הכנה הולם למבחנים המאוחרים יותר.

"בידייך להביא מזור לפגיעה המתמשכת במתמחים", סיכמו את מכתבם, "אנו מקווים כי בעזרת רוח מנהיגותך, המוכחת בשאר תפקידיי, תהיי לגורם שינוי משמעותי אשר ישריש שינוי תפיסתי במערך הרישוי וההסמכה בתחום שמאות המקרקעין".

תגובת משרד המשפטים לא התקבלה, נכון לשעה זו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website