הנהלת הרכבת: ועד העובדים הורה לעצור רכבות; בוועד לא מכחישים

"בהנחיית ועד העובדים, בדקות האחרונות נעצרו כל הרכבות ברחבי הארץ, מאות במספר, למשך מספר דקות" – כך הודיעה הנהלת הרכבת היום בצהריים (שלישי), בזמן שהמבוי הסתום בין הצדדים נמשך. גורמים בוועד הכחישו תחילה את הדברים, אולם סרבו למסור בהמשך הכחשה רשמית.

בימים האחרונים מתקיימים דיונים בין הנהלת הרכבת לוועד העובדים וההסתדרות, בניסיון ליישב מחלוקת סביב סידור העבודה החדש. לטענת העובדים, הסידור החדש נעשה ללא התייעצות אתם, והוא יוצר בעיות בטיחות ופוגע בתנאי העסקתם. בהנהלה טוענים מנגד, שהסידור הכרחי וכי מדובר בתוספת של חצי שעה בלבד לנהגי הקטר, תוספת אותה אישר בית המשפט.

מוועד העובדים נמסר ביחס לסידור החדש כי הוא  "מבקש להתריע כי ככל שסידור העבודה שהנהלת הרכבת מבקשת להוציא אל הפועל אכן יצא מחר כמתוכנן, ומתוך דאגה לשלומם ולבטיחותם של הנוסעים, אנו ממליצים לציבור שלא לנסוע כלל בכל קווי הרכבת בכל רחבי הארץ".

מרכבת ישראל נמסר כי "הנהלת רכבת ישראל קוראת לראשי ההסתדרות ולוועד העובדים בראשותה של הגברת גילה אדרעי, להתעשת, לנהוג בשיקול דעת ולגלות אחריות כלפיי מחויבותם לאזרחי מדינת ישראל נוסעי הרכבת. כזכור, בית המשפט אישר להנהלת הרכבת להוסיף כחצי שעת נהיגה ביום לנהגי הקטרים באופן שזמן הנהיגה יעמוד על 3 שעות ו-50 ד ביום ( במקום 6 שעות מותרות) ביום וזאת תמורת תוספת שכר. מהלך זה הוא קריטי על מנת לעמוד באתגר הרכבת הפועלת ב 180 אחוז תפוסה. הנהלת הרכבת הכורעת תחת עומס בלתי סביר והנאנקת תחת תוכניות התייעלות הכרחית מצפה מהעובדים להיות שותפים באופן חיובי בתהליכים המשמעותיים הנעשים ברכבת ישראל, ולהימנע מפגיעה במאות אלפי הנוסעים

ביום ראשון שעבר קבע בית המשפט הסדר פשרה, לפיו יכנס לתוקף סידור עבודה חדש, שמאלץ את נהגי הקרונות לנהוג שעות ארוכות יותר, ומנגד -הגביל את מספר הנהגים שניתן לגרוע לטובת הכשרות ל-12, במקום 26 כפי שנקבע במקור. למחרת ההחלטה התריעה הנהלת הרכבת על שיבושים צפויים, לטענתם בשל נהגים שהודיעו כי לא יתייצבו לעבודה. בוועד הכחישו את הדברים, ובסופו של דבר לא נרשמו שיבושים ביום זה.

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website