הסיוע לעסקים: מתוך דרישה לאשראי בהיקף 31 מיליארד שקלים, אושרו 3.9 מיליארד בלבד

"יש התעמרות במי שהכי חלש, אתם צריכים לסייע שם כדי שנצלח את המשבר הזה", אמר לנציגי הבנקים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) בדיון בנושא מצב הסיוע בהלוואות שניתן למגזר העסקי. סגן המפקחת על הבנקים: "המערכת הבנקאית יכולה להעניק סיוע תזרימי, אולם היא אינה יכולה להחליף את הסיוע הממשלתי לעסקים למשקי בית בכלל התחומים, ובפרט בסיוע לעסקים בענפים בסיכון ואי ודאות גבוהים".

את הדיון, שנערך בהשתתפות נציגי הבנקים, הפיקוח על הבנקים ובעלי העסקים, פתח פורר בנתונים שקיבל מהחשב הכללי: 46 אלף בקשות להלוואות הוגשו, 12.5 אלף בקשות נידונו על ידי האוצר והועברו לבנקים. עוד אמר כי מתוך דרישה לאשראי בהיקף של 31 מיליארד שקלים אושרו עד כה 3.9 מיליארד שקלים בלבד.

סגן המפקח על הבנקים, דני חחיאשווילי, הציג עמדה התומכת דווקא במדיניות הבנקים כשאמר כי "אשראי צריך להחזיר, ועל הבנקים להמשיך לנהל את הסיכונים שלהם". חחיאשווילי והפנה את האצבע אל האוצר, שלטענתו מספק ערבות נמוכה מידי של 15% מכל הלוואה שהבנקים נדרשים לספק. "אני קורא לחשב הכללי עוד השבוע להביא אישור להגדלת ערבות המדינה בקרן. שיעורי הערבות בעולם הם הרבה יותר גבוהים. עשינו כמה בדיקות, מגיעים ל-80% במדינות אחרות". חחיאשווילי הציג את הצעדים בהם נקט הפיקוח כדי להקל על גישתם של עסקים ומשקי בית לאשראי בזמן הקורונה, אבל הדגיש שמדובר בסיוע מוגבל לעומת סיוע ישיר הממשלה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בזמן הדיון, קיימו בעלי עסקים מחאה נגד מדיניות הבנקים וחסמו את שדרות רוטשילד בתל אביב. נציגי המגזר העסקי בדיון דיברו על המצוקה שבעלי עסקים רבים עומדים מולה, על המענה המוגבל שהם מקבלים ועל הנזק למשק שייגרם אם עסקים יקרסו.

"האשראי שמגיע לעסקים הקטנים לא מגיע, לא מחלקים, הלכתי לקחת נתנו לי ב-15 וחצי אחוז הגדלת אשראי", העיד איתי ויגמן, יו"ר ארגון מעצבי השיער. רועי כהן, נשיא לה"ב  (לשכת העצמאים בישראל), אמר: "לגבי ענפים בסיכון קיבלנו הבטחה מהאוצר שיקימו קרן עבורם. אי אפשר להשאיר את האנשים האלה באוויר. חשוב שכל הבנקים ינסו לסייע. תתייחסו לאלה שמקבלים סירוב, הבנקים לא לוקחים את הסיכון עליהם. שיעמדו מאחרי ההבטחה".

נציגי הבנקים שנכחו בדיון הסבירו כיצד נראה המצב מצידם. "סיימנו את מכסת הכסף בערבות מדינה, הכפלנו את המשמרות, אחת מהבוקר ואחת מהצהריים כדי לטפל בבקשות הקרן בערבות מדינה, כל יום. יש לנו עוד 9,000 בקשות בהיקף של 7 מיליארד שקלים. אנחנו מבקשים להגדיל את הקרן, הכסף נגמר", אמרה דלית רביד מבנק הפועלים

תמונה דומה הציג בנצי אדירי, סמנכ"ל הבנק הבינלאומי הראשון שאמר: "עיבינו את כל המוקדם הטלפונים, את כל המוקדים שנותנים אשראי. את המכסה שהוקצתה לנו בקרן לעסקים קטנים כמעט וסיימנו. אנחנו מבקשים מכסה נוספת. חלק קטן מהבקשות דחינו בשל מניעים ענייניים. תגדילו את היקפי הערבויות כדי שנוכל להמשיך לסייע למשק בסיוע חיוני".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website