הסכם קיבוצי חדש להתמודדות עם משבר הקורונה נחתם בקק”ל

הנהלת קק"ל וועד העובדים חתמו אמש (שני) על הסכם קיבוצי להסדרת השלכות הקורונה על הארגון, ושמירה על יציבותו. במסגרת ההסכם תפטר החברה מ-50 עובדים, אך תתחייב שלא לבצע פיטורי צמצום נוספים או פגיעה בשכר עד סוף 2021. 15 מהעובדים שיפוטרו הינם עובדים בני למעלה מ-55, להם 70% פנסיה תקציבית, ובנוסף יפוטרו 35 עובדים ארעיים (עם ותק של עד 3 שנים בחברה).

בתקופת הסכם זה לא יחולו על עובדי קק"ל ההסכמים הקיבוציים במגזר הציבורי, אלא אם כן יקבע כך בהסכמה בין ההנהלה לוועד. המשמעות היא שהעובדים לא ייהנו מתוספות שכר במסגרת הסכם מסגרת במידה ויהיו. מנגד, במידה ויוחלט על גזירות במגזר הציבורי, כגון קיצוץ שכר ועוד בעקבות משבר הקורונה, הן לא יחולו על עובדי קק"ל.

ההסכם הסדיר את סוגיית העובדים שצברו יתרת ימי חופשה שלילית בתקופת הסגר, במהלכה היו עובדי קק"ל כיתר עובדי המגזר הציבורי בחופשה כפויה. יתרת ימי החופשה של עובדים אלו תתאפס במשכורתם הקרובה, והמשמעות היא שהחברה תישא בעלויות ימי החופשה שלהם בתקופת הקורונה, שמעבר לימים להם היו זכאים על פי חוק, כדי למנוע פגיעה משכרם. יישום המהלך התאפשר לאור אי ניצול התקציב לתשלום שעות נוספות לעובדים בתקופת הקורונה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לצד זאת, הוסכם על צמצום הוצאות הרכב בקק"ל בעלות של 5 מיליון שקלים, זאת מבלי לפגוע בשכר העובדים ומבלי להגביל צריכת דלק. החופשה המרוכזת של חודש אוגוסט הקרוב תבוטל, ובמקומה, החופשה המרוכזת בחול המועד סוכות תשפ"א, תהיה במלואה על חשבון החברה.

איוש משרות פנויות יתאפשר באמצעות ניוד עובדים, שיבוצע בהסכמה עם ארגון העובדים, והעובד לא יהיה רשאי לסרב לניוד ויחויב לשתף פעולה עם ההסכמה בנושא. עובד שינוייד לא יפגע במעמדו, בשכרו ובתנאי העסקתו. במהלך תקופת ההסכם לא ייקלטו עובדים נוספים בקק"ל, ולא יוחזרו עובדי כוח האדם.

"מבחינתי לתת הסכמה להפסקת עבודה של 15 עובדים בפנסיה תקציבית מלאה היא החלטה קשה מאוד , החלטה שהדירה שינה מעיניי במשך מספר ימים , ההחלטה להפסיק עבודתם של 35 עובדים ארעיים הייתה אף קשה יותר היות והמצב במשק קשה והסיכוי למצוא עבודה בימים אלו הוא לא פשוט כלל וכלל", כתב יו"ר ועד עובדי קק"ל ישראל גולדשטיין לעובדים, בעקבות החתימה על ההסכם.

"הסכמות  אלו נועדו למנוע השלכות שהיו קשות בהרבה על חלק גדול מעובדי קק"ל" הוסיף, "הצלחנו למנוע פגיעה בשכר העובדים שימשיכו לעבוד , מנענו פגיעה בשכר העובדים שמכסת ימי חופשתם נגמרה, מנענו גזירות שיחולו על המגזר הציבורי והחשוב מכל הבטחנו שלא יהיה  קיצוץ נוסף עד סוף 2021, למעשה אנו ממשיכים לעבוד  כרגיל מבחינת תנאי שכר העובדים".

גולדשטיין הדגיש כי מדובר במצב שהנהלת קק"ל לא בחרה להיות בו, שנגרם בשל משבר הקורונה העולמי המשפיע על המשק כולו בישראל ובעולם, וכי עובדים רבים שהוצאו במשק לחל"ת צפויים שלא לחזור לעבודה, ובארגונים רבים וגדולים במשק עשויים להיות קיצוצים בעובדים ובשכר. "חלק מהצעדים היו כואבים אך הכרחיים ,אני כואב את כאבם של אלו שיעזבו אותנו, ואין מדובר באמירות סרק אלא בכנות וכאב אמיתי. אני בטוח שנחזור לימים טובים יותר במהרה".

עוד הודה גולדשטיין ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד וליו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל המלווים את ארגון עובדי קק"ל, ליועץ המשפטי עו"ד יובל ברוק, לסגן יו"ר הארגון זכי צברי, ליו"ר ועד עובדי מרחב מרכז גבי גרוסי וליתר חברי מועצת העובדים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website