העסיקו עובדות משק בית זרות בניגוד לחוק ונקנסו ב-73 אלף שקלים

בני זוג בני מאזור המרכז הורשעו בהעסקה לא חוקית וללא ביטוח של עובדות זרות ללא אשרה בעבודות משק בית, ונגזר עליהם קנס בסך 73 אלף שקלים. "הציבור חייב להבין שהעסקת עובדים זרים במשק בית היא עבירה פלילית לכל דבר וגוררת קנסות כבדים או כתבי אישום" נמסר מרשות האוכלוסין וההגירה, "המדינה אינה מקלה ראש בעבירות מסוג זה ואנו תקווה שגם המעסיקים יבינו שהעסקה שלא כחוק עולה ביוקר."

כתב האישום הוגש בעקבות ביקורת שערכה רשות האוכלוסין וההגירה בבית הזוג עזרא ויהודית דוש, במהלכה נמצאו כי הם מעסיקים בביתם שתי עובדות ניקיון, מהגרות עבודה אזרחיות אוקראינה, שהכנסו לישראל עם אשרת תייר. על פי כתב האישום שהוגש כנגד הזוג, הועסקה האחת במשך שמונה חודשים, ואף התגוררה בבית, והשנייה הועסקה במשך חודשיים. הזוג הודה בפני בית הדין בביצוע העבירות, אך התלונן על כך שהביקורת בוצעה בזמן ששהו בחו"ל ובנם לבדו היה בבית. בית הדין דחה את בקשת בני הזוג להתייחס להעסקת שתי העובדות כאל מקרה אחד, וקבע כי יש לגזור את הדין לגבי כל אחד מהם ובגין העסקת כל אחת משתי העובדות.

בפסק הדין ציינה שופטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דגית ויסמן כי התחשבה בעובדה שהקנסות משולמים על ידי משק בית אחד, וכן לעובדה שהשניים הביעו חרטה על מעשיהם, וכי "לא חזרו על אותן העבירות". כמו כן קבעה, בהתאם לעמדת המדינה, כי אחריותו של עזרא דוש בנסיבות העניין פחותה מזו של זוגתו, שכן היה עסוק בניהול העסק הקימעונאי שבבעלותו והיה פחות ממנה בבית. לפיכך, כנגדה נפסקו קנסות של 27 אלף שקלים בגין ההעסקה שלא כחוק, ו-13 אלף שקלים בגין ההעסקה בלא ביטוח בריאות, וכנגדו קנסות בסך 22 אלף ו-11 אלף שקלים בהתאם.

בעבר נפסק, במסגרת הסכם פשרה כנגד הרשת הקמעונאית סופר דוש, שעזרא דוש הוא ממייסדיה, תשלום פצויים בסך 850 אלף שקלים ל-51 נערי שליחויות שהועסקו על ידה שנים רבות ללא שכר ועל בסיס טיפים בלבד, חלקם אך היו מתחת לגיל המותר בחוק להעסקה. ביולי 2019 מכר דוש את הרשת לחברת פרשמרקט בעבור 138 מיליון שקלים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website