הפרלמנט הבריטי הצביע נגד משאל עם מחודש בנושא הברקזיט

אחרי שראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הפסידה אתמול (רביעי) בהצבעה בפרלמנט, הצביע הפרלמנט הבריטי היום נגד משאל עם מחודש, ובעד הארכת תקופת המעבר לפני עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי. ברוב של 412 מול 202 חברים, הצביע הפרלמנט בעד הצעתה של מיי לפנות לאיחוד האירופי בבקשה להאריך את תקופת המעבר ולמעשה לדחות את מועד העזיבה.

כעת יצטרכו אנשי האיחוד האירופי לאשר את בקשתה של בריטניה. מועד העזיבה הרשמי של בריטניה הוא בסוף חודש מרץ ומספר בכירים באיחוד האירופי אמרו בשבועות האחרונים שיפעלו לאשר את בקשתה של בריטניה להארכה. עם זאת, אחרי שהצעתה של מיי למתווה עזיבה נפל אתמול בפעם השנייה בפרלמנט, לא ברור איזה סוג של ברקזיט אכן יתבצע.

בריטים מפגינים נגד הברקזיט מול הפרלמנט. 11 בינואר 2018. (AP Photo/Frank Augstein)

במידה והאיחוד האירופי יקבל את בקשת בריטניה, הממשלה תוכל לנסות להגיע להסכם עם הגורמים השונים בקואליציה במטרה לאשר את המתווה של מיי. עם זאת, הסיכויים לתרחיש כזה נראים קלושים.

אפשרות שניה שעומדת בפני הממשלה היא הכרזה על בחירות כלליות בעקבות חוסר יכולתם להוביל יציאה מהאיחוד האירופי. במקרה כזה, סביר להניח שמועד העזיבה ידחה עד לזמן משמעותי אחרי הבחירות.

מפגינה נגד הברקזיט באדינבורו, סקוטלנד. מרץ 2018 (Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)

אפשרות נוספת היא הכרזה על משאל עם מחודש, שעשוי להוביל לביטול המהלך בכלל. נכון להיום ישנו מיעוט של חברי פרלמנט שתומך באפשרות כזו, אבל הקבוצה עשויה לגדול במידה ויתברר שהממשלה לא מסוגלת להוביל יציאה מסוג כלשהו. ההצבעה שהתרחשה היום בנושא משאל העם השני איננה ההצבעה הראשונה בנושא, וסביר שהפרלמנט יחזור להצביע על אפשרות זו עוד מספר פעמים לפני שבריטניה תעזוב למעשה את האיחוד האירופי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website