הציבור ישלם: שברון תטרפד מכירת גז ממאגר תמר לחברת החשמל במחיר מוזל

שברון תטרפד את ההסכמות בין חברת החשמל לשותפות ב"תמר", אף שיש להן ביחד אחזקת רוב (53%) במאגר. החברה שלחה אתמול (שני) מכתב לחברת החשמל ובו סירוב למכור גז מתמר, בכל מחיר שאיננו מחיר החוזה הרגיל והגבוה במשק – 6.4 דולר ליחידת חום.  

בחברת החשמל מתכוונים לפעול מול משרד האנרגיה ורגולטורים נוספים, על מנת להפחית את השליטה של מונופול הגז על השוק.  

עם זאת, לאחר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, משרד האנרגיה, משרד האוצר, משרד המשפטים והממונה על התחרות אישרו כי לנובל אנרג’י יש זכות וטו על חוזים חדשים במאגר תמר לפחות עד דצמבר 2021, לא סביר שבשברון יסכימו לוותר על הזכויות של נובל אנרג’י, אותה רכשו השבוע.   
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

התוספת להסכם תמר, אפשרה לחברת החשמל לרכוש גז נוסף, מעבר לכמות המינמילית אליה התחייבה בחוזה (TOP), במחיר שמתחיל ב4.4 דולר ליחידת חום ועשוי לרדת גם ל-3.7 דולר, תלוי בכמות הגז שתירכש בפועל.  

כעת, שברון בחרה לטרפד את העסקה, מה שיפגע בשותפיה במאגר תמר, אך ידחוף את רכש הגז של חברת החשמל בחזרה למאגר לוויתן, בו יש לה אחזקות גבוהות יותר ובו המחיר שמשלמת חברת החשמל גבוה יותר, כ-4.7 דולר.  

התוספת להסכם תמר, הייתה מאפשרת לחברת החשמל לחסוך עשרות מיליוני דולרים על רכש גז בעשרה החודשים הקרובים, חיסכון שאמור להתגלגל לחשבונות החשמל של הציבור. בינתיים, הכסף הזה ימשיך לזרום לבעלי הזכויות במאגרי הגז, ובייחוד דלק קידוחים, רציו ושברון, השולטות במאגר לוויתן. 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website