“הצמר לוקח את כולם למקום טוב ומזכיר לאנשים משהו משפחתי, חמים, רך”

ליזה מאמאלי היא אמנית רחוב שמשלבת סריגה במרחב הציבורי. היא החלה לעסוק באמנות ובסריגה עוד לפני שעלתה לארץ מרוסיה עם בתה בת ה-9, אבל את הסגנון הייחודי לה, פיתחה כאן, ברחובות ובסמטאות תל אביב.

ליזה מאמאלי: "אחרי שעשיתי עליה, לפני חמש שנים, החלטתי שאני עושה רק את מה שאני אוהבת" (צילום: אלבום פרטי)

"לפני הסריגה עשיתי תואר בכלכלה אבל די מהר התאכזבתי מעולם המספרים. הייתי במין משבר של לא לדעת מה לעשות עם החיים שלי אז עברתי לפריז ולמדתי קולנוע, וצילמתי הרבה". לאחר שילדה החלה לעסוק באמנות, ושילבה בין צילום לעולם הטקסטיל על ידי הדפסת תמונות שצילמה על בדים והוספת רקמות וסריגות. "ככה הבנתי שסריגה היא האמנות בשבילי. התחלתי לסרוג לא בשביל משהו ספציפי, אני אוהבת פריסטייל".

עבודה של מאמלי. "הטכניקה פשוטה ומתאימה לכולם, זה כמו תרפיה באומנות" (צילום: אלבום פרטי)

במקביל לפיתוח אמנות הסריגה, גילתה מאמאלי את עולם אמנות הרחוב. "נחשפתי ל-yarn bombing, סריגה על עצים, יש את זה בכל העולם ולא הכרתי את זה. יצרתי מיצג ברחוב והבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים שלי. אחרי שעשיתי עליה, לפני חמש שנים, החלטתי שאני עושה רק את מה שאני אוהבת.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"כשהגעתי לישראל קניתי קצת צמר, ואחר כך תליתי ליד החנות שקניתי בה עבודה שיצרתי מהצמר. אחרי כמה ימים עברתי במקום וראיתי שהעבודה לא שם, אז נכנסתי לחנות ושאלתי את המוכרים אם הם ראו מי לקח והם אמרו לי שהם ראו שמישהו רצה לקחת אותה אז הם הכניסו אותה כי היא הייתה יפה בעיניהם. ואז הם הציעו לי עבודה בחנות. עבדתי שם במשרה חלקית עד ממש לא מזמן. וזה הפך למין קטע כזה, עשיתי מלא עבודות ליד החנות ונוצרה ממש קהילה סביב זה. זאת הייתה הזדמנות בשבילי ליצור ולעבוד".

עבודה של מאמאלי (צילום: אלבום פרטי)

"אני עושה את זה כי זה דבר חיובי שעושה טוב. החומר בו אני משתמשת בעבודות שלי, הצמר, לוקח את כולם למקום טוב, מזכיר לאנשים משהו משפחתי, חמים, רך. מעבר לזה שזה יפה מבחינה אסתטית. לטכניקה עצמה יש שפה משלה שאנשים מתקשרים איתה, בגלל זה אנשים מגיבים לזה כל כך טוב, ובגלל זה אני עושה את זה. אף פעם לא עצרו אותי כשעשיתי עבודות ברחוב, ותמיד אני מקבלת פידבק חיובי, וזה מה שגורם לי להמשיך".​

עבודה של מאמאלי (צילום: אלבום פרטי)

בימי שגרה עובדת מאמאלי על פרויקטים בסריגה ויוצרת תפאורות למופעים ותלבושות להפקות שונות. בעקבות משבר הקורונה הפרויקטים עצרו אבל לדבריה, "לאט לאט חוזרים למסלול".

עבודה של מאמאלי (צילום: אלבום פרטי)

בינתיים היא מעבירה סדנאות ומלמדת אחרים את המומחיות שלה – סריגה במסרגה אחת – קרושה (Croshet). "בהתחלה אנשים רצו ללמוד לסרוג כובע או תיק, אבל עכשיו אני עושה סדנאות יצירתיות. הטכניקה פשוטה ומתאימה לכולם, זה כמו תרפיה באומנות. בחצי הראשון של הסדנה לומדים את הטכניקה ובחלק השני יוצאים ביחד ועושים אמנות ברחוב. אני גרועה בלהרוויח כסף אז כל אחד שם כמה שהוא רוצה להשתתפות".

היום (שישי) בשעה 16:00 תתקיים ברחוב בן צבי 47 בתל אביב סדנת יצירה בצמר ברחוב. 

עבודה של מאמאלי (צילום: אלבום פרטי)

מאמאלי בפעולה (צילום: אלבום פרטי)

עבודה של מאמאלי (צילום: אלבום פרטי)

מאמאלי על רקע אחת מהיצירות שלה (צילום: אלבום פרטי)

Leave a Reply

Name *
Email *
Website