הצצה לעתיד: מסעדה בהולנד תיפתח מחדש עם מלצרים רובוטים

תמיד אפשר לסמוך על רובוט בכל מה שקשור לתזמון מושלם.

כשראה שאוסונג הוּ מלצרים רובוטיים מגישים מזון בסין בסתיו שעבר, ידע בדיוק מה הוא רוצה למסעדה שלו בעיירת החוף רנסי שבדרום מערב הולנד, אבל לא ידע עד כמה הם יוכיחו עצמם שימושיים.

מגפת הקורונה הפכה את הרעיון שבא כגחמה לחלון המציץ אל העתיד הדיסטופי בו מגע אנושי עלול לגרום לאנשים להצטמרר בבהלה ומלצר המפנה את השולחן מסוגל לגרום ללקוח לחץ ומתח רב – אבל מגע של מברשת פלסטיק דווקא מרגיע.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"הם הגיעו ממש בזמן", אומרת ליאה, ביתו של הוּ, שעובדת גם היא במסעדת ה’רויאל פאלאס’ שבבעלות אביה.

כיום, שני הרובוטים הנוצצים באדום ובלבן שבבעלותו גולשים ברחבי אזור ההסעדה שבמסעדתו של הוּ וברגע שזו תיפתח מחדש, הם יגישו מנות סיניות ואינדונזיות כמו באבי פנגאנג וצ’אר-סיו בעלות של 15.5 אירו כל אחת.

"שלום וברוכים הבאים", יודעים הרובוטים להגיד בקול שניתן להגדירו כמתוכנת מראש. חובותיהם כוללים את קבלת פני האורחים, הגשת משקאות ומנות ואיסוף כוסות וכלי אוכל שונים. לא ברור עדיין האם מצופה מהסועדים לתת לרובוטים טיפ.

דבר אחד שבטוח שהרובוטים יעשו יהיה לוודא שחוקי הריחוק הפיזי יישמרו. "נשתמש בהם כדי לוודא שהמרחק של 1.5 מ’ (התקנות בהולנד שונות מאלה שבישראל – המערכת) לו אנו נדרשים יישמר", אומרת ליאה.

"נתקלתי בתגובות שליליות", היא אומרת, "כמו אנשים שאומרים שזה הופך את הכל לפחות אישי", אבל הריחוק הזה עשוי להתברר בדיוק כמה שהצרכנים יחפשו כשהמסעדות של הולנד יורשו להיפתח מחדש ביום שני הקרוב עם ההקלות הנוספות במגבלות הקורונה במדינה.

בניסיון לשדר מראית דמוי-אנושית, אחד הרובוטים עוטה צעיף סביב ‘צווארו’ ובימים אלה מוקדשת מחשבה לבחור לשניים שמות אנושיים עם תחרות בנושא באינסטגרם. "אין לנו שם מועדף עדיין אבל השילוב של ‘רו’ ו’בוט’ מחוץ לתחום. אנחנו רוצים לתת להם שמות נורמליים", אומרת ליאה.

גם המסעדות בהולנד נפגעו קשה במשבר והיו סגורות למעלה מחודשיים. ביום שני הקרוב יורשו כאמור להיפתח מחדש כשמספר הסועדים המותר יעמוד על 30 לכל היותר, דבר שיצריך אולי שינויים בתכנון רחבת ההסעדה והתכנות של הרובוטים בהתאם.

בני משפחת הוּ מתנגדים לטענות כאילו הרובוטים גוזלים עבודה מצעירים מקומיים וטוענים שמספיק קשה להם למצוא עובדים גם בלי שהעיר הגדולה הקרובה נותקה מהם בשל המגבלות שהוטלו על התחבורה. "הם עוזרים לנו עם העבודה שאנחנו ממילא עושים", אומרת ליאה, "אנחנו לרוב עמוסים בנקיון שולחנות והם מושיטים יד עוזרת". לטענתה הרובוטים גם מפנים את הצוות האנושי למשימות שעדיין זקוקות בדיוק לטאצ’ האנושי שלרובוטים עוד חסר. "אנחנו לא נעלמים. אנחנו עדיין כאן ותמיד יצטרכו אנשים בתעשייה הזאת", אומרת ליאה שמסבירה שגם אם הרובוטים בבעלותה, עדיין גם לה קצת קשה להסתגל לנוכחותם.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website