הקטר שנשאר לבדו

ירידה מדאיגה בהיקף היצור התעשייתי ברביע השלישי של 2018, כך עולה מנתוני הלמ"ס שפורסמו היום (שלישי). למעשה, בכל אחד מהמדדים שנבדקו ניכרת ירידה משמעותית. על פי הנתונים, בתקופה זו חלה ירידה של 2.3% בהיקף הייצור התעשייתי וירידה של 2% במספר המשרות בתעשייה. כמו כן, חלה ירידה של 4% במספר שעות העבודה בענפי התעשייה, דבר שמתרגם לירידה בהכנסות העובדים.

יוצא הדופן היחיד הוא ענף ההיי טק, שדווקא נהנה מצמיחה של 5.3% – פער גדול מאד מזה של שאר הענפים התעשייתיים. ללא תעשיית ההיי טק נראה מצבם של שאר ענפי התעשייה קשה עוד יותר- ירידה של 4.6% ברביע השלישי. ללא תעשיית ההיי טק גם מצב התעסוקה בתעשייה נראה עגום עוד יותר – ברביע השלישי עובדי התעשייה מירידה של 5.3% בשעות העבודה בפועל.

הנתונים מתכתבים עם נתוני הצמיחה הנמוכים יחסית לרביע השלישי שפורסמו על ידי הלמ"ס ביום ראשון השבוע. על פי הנתונים, אמדן קצב הצמיחה ברבעון השלישי הוא 2.3% בחישוב שנתי, אחרי שברבעון שלפניו עמדה הצמיחה על 1.2%. הייצוא עלה ברבעון השלישי ב-7.2% בחישוב שנתי, אבל הגידול התרחש בענפים שאינם תעשייתיים. כך, שירותים, ייצוא היהלומים וחברות היי טק עלה, בעוד שבתעשייה חלה ירידה של 0.2%.

הדו"ח ממכיל עוד נתון מדאיג על המשק הישראלי. ברביע השלישי חלה ירידה של 5.5% בהוצאה לצריכת מוצרים בני קיימה (מוצרים שאינם מתכלים), בהמשך לירידה ברבעון שלפניו. גם רמת הצריכה הפרטית לנפש ירדה ברבעון השלישי ב-0.3%.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website