הראיה המרכזית נגד החשוד ברצח עאישה א-ראבי: דגימת דנ”א

התפתחות בחקירת אירוע מותה של אעישה א-ראבי: נמצאה דגימת דנ"א הקושרת את החשוד המרכזי למותה של א-ראבי. בית משפט השלום בראשון לציון החליט היום (רביעי) להאריך ביום נוסף את מעצרו של החשוד המרכזי בחקירה, קטין שלומד בישיבת "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים. המשטרה מתכננת להגיש מחר כתב אישום נגד החשוד.

בדיון שהתקיים היום בתיק נחשף כי על גבי האבן שגרמה למותה של א-ראבי, נמצאו ממצאי הדנ"א של הקטין. כזכור, מותה של א-ראבי נגרם כתוצאה מזריקת אבנים על רכבה, בעת שנסעה בסמוך להתנחלות רחלים. עוד נודע היום כי החשוד מסר הסבר לכך שהדנ"א שלו נמצא על האבן, ובעקבות זאת בוצעו פעולות חקירה נוספות כדי לבחון את גרסתו.

הלווייתה של אעישה מוחמד טלאל-ראבי, אם לשניים ובת 45, שנהרגה לאחר שהרכב בו נסעה עם בעלה נרגם באבנים, סמוך לצומת תפוח על כביש 60 (AP Photo/Majdi Mohammed)

כאמור, הפרט החדש נחשף במקביל להארכת מעצרו של החשוד המרכזי ברצח, המצוי במעצר מזה שלושה שבועות וחצי. בשבוע שעבר הוגשה נגדו הצהרת תובע, אך התיק הוחזר להשלמות חקירה במשטרה טרם הגשת כתב אישום.

השופט גיא אבנון ציין בהחלטתו כי לאורך כל החקירות נמנע החשוד מלשתף פעולה עם החוקרים, התנהלות "שהיה בה כדי להפוך את החקירה למורכבת ומסובכת יותר, מה שהצריך פרק זמן ממושך יותר בו החשוד היה נתון במעצר". עם זאת, לאחר הצהרת התובע שהוגשה בשבוע שעבר, ביקש החשוד למסור את גרסתו, ולכן לא הוגש נגדו עד עתה כתב אישום. השופט אבנון ציין כי הפרקליטות והמשטרה "פעלו באופן הגון ביותר, וחרף העובדה שהקטין נמנע במשך כל חקירותיו ממסירת גרסה, אפשרו לו לקיים חקירה נוספת, לאחר שהוגשה הצהרת תובע".

עורך דינו של הקטין, עדי קידר מארגון חוננו מסר היום כי "אם אתם זוכרים לפני מספר ימים אמרתי וכיוונתי לכיוון הפרקליטות, לשם כיוונתי כשאמרתי ש’היד תרעד והיא צריכה לרעוד’. היום אני חושב שההחלטה של בית המשפט מלמדת שגם היד של בית המשפט רועדת, והוא רומז ברמז עבה לפרקליטות שעדין שיקול הדעת נתון לה, ולמרות שהיא הציגה תשתית מסוימת שמאפשרת הגשת כתב אישום, אני רואה בכך החלטה טכנית, לאור טיב ההליך של הצהרת תובע, ובמקרה הזה הצהרת תובע שנייה, שזה סוג של תקדים שלא זכור לנו שנים רבות".

עורכי דינם של הנערים שנחשדו ברצח אעישה א-ראבע בדיון בבית המשפט. 6 בינואר 2019 (צילום: פלאש90)

עוד הוסיף כי "בית המשפט עשה עבודה רצינית, יסודית ומעמיקה. הוא שקל לשחרר את הקטין בכובד ראש, ובסופו של דבר לנוכח טיב ההליך הוא סבר שזה לא העת והזמן, שכן מחר יוגש כתב האישום והדברים ידונו לפתחו של בית המשפט המחוזי. פנינו לבית המשפט המחוזי, ואולי עוד לפני כן פנינו שוב לפרקליטות המדינה ולגורמי המשטרה והשב"כ, ששוב יפעילו את שיקולי הדעת שלהם. לטעמנו המציאות שתהיה לאחר הגשת כתב האישום תהיה מציאות בלתי אפשרית. אני חושב שהתיק הזה, אם הוא ילך לכיוון הקטין הזה, יווצר מצב שבו התיק הזה לא יפוענח, וימשכו פה מספר שנים לא מבוטלות שבעצם כל הנוגעים בדבר יטילו ספק באשמת הקטין, ומי שיסבול בכל התקופה הזו זה דווקא הוא, שהראיות לא מצביעות כרגע באופן חד משמעי שמדובר בו, שהוא מסר את גרסתו ושלטענתו ולטענתו הוא חף מכל פשע".

עו"ד אמיר ברכה, אף הוא מארגון חוננו, מסר כי "במקרה שאינני זוכר כמוהו התקיים היום דיון בהצהרת תובע שנייה במספר, דבר שמלמד כשלעצמו שגם הפרקליטות איננה שלמה כלל ועיקר עם ההחלטה להגיש כתב אישום. לאור התפתחויות בחקירה עלתה על השולחן שאלת שחרורו למעצר בית בתנאים מגבילים. השופט הורה לפרקליטות לשקול לעומק את שאלת הגשת כתב האישום. שכן כתב אישום בעבירה כה חמורה כשעוצמת הראיות כה קלושה עלולה להסב נזק בלתי הפיך לקטין ולמשפחתו. אני מנצל את הבמה מכאן ופונה לפרקליטות – אל נא תהי ידכם קלה על ההדק שכן מדובר בחיים ומוות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website