הראיות לא נבדקו, התיק נסגר: נציב תלונות הציבור ממליץ על הקמת מנגון בקרה לעררים

תלונה של אישה נגד בן זוגה על אלימות נגדה נסגרה מחוסר ראיות, וזאת למרות שהיא הגישה לבית המשפט ראיות שלא נבדקו. בעקבות  בדיקת המקרה ע"י נציב תלונות הציבור בפרקליטות, המליץ היום (ראשון) הנציב על בניית מנגנון בקרה ומינוי גורם בפרקליטות שיהיה אחראי על מעקב אחר הטיפול בעררים.

בדיקת הנציב נעשתה בעקבות תלונה על התנהלות לא תקינה מצד הפרקליטות במסגר טיפול בתלונות מתלוננת נגד בן זוגה על עבירות אלימות פיזית והתעללות נפשית שביצע בה ובילדיהם. מהבדיקה עלה שפרקליטות המחוז החליטה על סגירת התיק מחוסר ראיות מבלי שבחנה הקלטות ותמלילים המתעדים תקיפות מילוליות והתעללות פיזית ונפשית במשך כשנתיים. בנוסף, בבדיקת הנציב נמצא כי פרקליטות המחוז לא העבירה למחלקת עררים בפרקליטות המדינה את הערר שהגישה המתלוננת על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק – במשך 16 חודשים – ובכך נמנע מנפגעת העבירה לממש את זכותה להליך ערר ראוי והוגן.

הנציב השופט (בדימוס) דוד רוזן,מגיש את הדו"ח השנתי של נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות לשרת המשפטים איילת שקד וליועץ המשפטי לממשלה, דר’ אביחי מנדלבליט. (צילום: לע"מ)

בדיקת נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, העלתה כי פרקליטות מחוז החליטה לסגור תיק חקירה מבלי לעיין בחומרי חקירה שהיו עשויים לשנות את תמונת התיק. נוכח האמור, המליץ הנציב לפרקליט המחוז להביא לקחי מקרה זה לידיעת כל הנושאים במלאכה, למניעת הישנות מקרים דומים בעתיד.  בנוסף, נמצא כי הערר שהוגש על ידי המתלוננת בתיק לא הועבר למחלקת עררים בפרקליטות במשך למעלה משנה. בעקבות ממצאי בדיקה אלו, הנציב המליץ לפרקליט המדינה לעגן בהנחיות בניית מנגנון בקרה ומינוי גורם בפרקליטות שיהיה אחראי על המעקב אחר הטיפול בעררים בכל יחידה המטפלת בעררים.

הנציב רוזן כותב בהחלטתו כי "פרקליטות המחוז העבירה את הערר למחלקת העררים בחלוף כ-16 חודשים מיום שהערר התקבלה אצלה. מדובר בשיהוי מרחיק לכת שאינו מתקבל על הדעת, ואף נראה כי רק פנייתה של הסנגורית לנציבות הייתה זו שקידמה, בסופו של יום, את העברת הערר למחלקת עררים". עוד קובע הנציב בהחלטתו כי "יש בהשתהות בהעברת חומר חקירה כדי למסמס ולפוגג זכות הערר על סד המועדים הקבועים בחוק למתן ההחלטה בערר. כמו כן, יש בהשתהות זו כדי להשליך ולהשפיע על ההליך המשפטי עליו יוחלט בערר".

לעניין אי-בחינת מכלול הראיות בטרם ההחלטה על סגירת תיק החקירה, קובע הנציב רוזן, כי "המדובר בכשל חמור ביותר שנפל בידי היחידה החוקרת, ובהמשך, של הפרקליטות, שקיבלה החלטה מהותית – קרי, סגירת תיק חקירה מחוסר ראיות – מבלי שעיינה במכלול הראיות הקיים בתיק החקירה… לא ניתן להתעלם מהעובדה, שהסנגורית התריעה בפני פרקליטות המחוז, מספר שבועות לאחר סגירת התיק, כי קיים בלבה חשש, שהפרקליטות לא בחנה, ואולי אף לא קיבלה מהיחידה החוקרת, את ההקלטות והתמלילים שהוגשו על ידי המתלוננת. ואולם, הפרקליטות התעלמה כליל ממידע זה, עד למועד בו נדרשה להכין תסקיר ערר, זמן רב ביותר לאחר מכן".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website