הרוויחו קצת זמן

למרות ההחלשות המשמעותית בשבוע האחרון, ישיבת המליאה היום (רביעי) הראתה כי מרכיבי הקואליציה מצליחים לאחד שורות במטרה להרוויח זמן עד להסכמה גושית בנושא העיתוי הנכון ללכת לבחירות. בתוך כך האופוזיציה נכשלה בתוכניותיה להפיל את הממשלה ולהעביר חקיקה שלה.

סיעות האופוזיציה הסירו את הצעות החוק שלהן לפיזור הכנסת מסדר היום עוד לפני כינוס המליאה, מתוך הבנה שאין היתכנות שיצליחו לעבור. "אנחנו הורדנו מסדר היום את הצעות החוק לפיזור הכנסת, אבל הכנסת הזו צריכה להתפזר. ראש הממשלה אומר ויודע שאם אנחנו נלך לבחירות, לא הוא ולא אתם תהיו בשלטון", אמרה יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני).

מלבד הצעת חוק לפיזור הכנסת, שהוסרה כאמור, עמדה הקואליציה הצרה בפני מבחן נוסף בדמות הצעת חוק המתירה תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת, שנפלה בסופו של דבר במליאה. חשוב לציין כי גם אם הצעות החוק היו מאושרות היום בקריאה טרומית, לא היה לכך משמעות רבה, מלבד הצגת הקואליציה באור מביך, והעלאת ספקות על יכולתה להמשיך ולתפקד.

לבני ביקרה בחריפות את מדיניות הממשלה. מול קריאות ביניים וצעקות רמות, ואמרה כי "כששרת התרבות משתמשת בדמו של ילד קטן כדי לעשות סיבוב פוליטי, השימוש בכך לא יחזיק מעמד". יו"ר האופוזיציה פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה כי "יש עכשיו הפסקת אש מאוד שברירית. אל תשאיר את תושבי הדרום תלויים בחסדם של הקטארים ובמזוודות הכסף שלהם. תעשה שינוי אסטרטגי, אמץ את האסטרטגיה שלנו, תעבוד עם המתונים נגד הקיצונים – האיום שבסוף אין אחריו כלום זו הפגיעה בכושר ההרתעה של מדינת ישראל, ממשלה שמפקירה את תושבי הדרום ממשלה מושחתת ממשלה שמשתמשת בטרור בפחד ובדם היא ממשלה שצריכה ללכת שעה אחת קודם".

במקביל לסערות בקואליציה, התפתח עימות פומבי גם בתוך סיעת המחנה הציוני: יו"ר הסיעה ח"כ יואל חסון האשים את ח"כ חיליק בר בהיעדרות לא מתואמת מההצבעות במליאה עקב נסיעה מתוכננת לסין, בעוד בר טוען כי הנסיעה תואמה ואושרה לפני מספר שבועות.

בר כינה את חסון "שקרן" ואמר כי "תפקידך להוביל קבוצה ולא לתקוע לה סכינים בגב ולשקר לצרכיך הפופוליסטיים". הוא הוסיף כי "אני נמצא מלפני מספר שעות בסין בנסיעה אליה התחייבתי מזמן במסגרת תפקידי כיו"ר אגודת הידידות בין הכנסת לפרלמנט הסיני, ואציין כי כמובן לא העזתי לטוס לפני שדאגתי להתקזז עם מישהו מהקואליציה, במקרה זה עם ח"כ יצחק ועקנין (ש"ס), כך שהיעדרותי לא באמת נספרת".

מנגד, ח"כ שרן השכל (הליכוד) שהתאשפזה בבית חולים, עזבה את האישפוז והגיעה להצבעות במליאה כאשר ידה מחוברת לאינפוזיה.

הצעת חוק תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת, של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) נפלה בקריאה טרומית. "זוהי הפעם הרביעית שאעלה את הצעת החוק לתחבורה ציבורית מצומצמת בשבת רק שהפעם יש לנו סיכוי אמיתי לשינוי היסטורי, שינוי שרוב הציבור תומך בו" אמרה אתמול גרמן. "יש לנו הזדמנות, אופוזיציה וקואליציה, לעשות צדק חברתי ולאפשר לכולם ניידות בשבת".

עוד הוסיפה גרמן כי: "התנגדות לתחבורה ציבורית בשבת היא פגיעה ישירה והענשת השכבות החלשות כמו גם אוכלוסיות שאין להן רכבים פרטיים ולכן נגזר עליהם להישאר בעוצר ביתי בשבתות וחגים. הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא חובה חברתית ואני מצפה שחברי הכנסת ינהגו באחריות עם חלון ההזדמנויות שנוצר, על מנת לשים סוף לעוולה".

הצעת החוק להכרה ברצח העם היזידי של ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) גם נפלה בקריאה טרומית. הצעת החוק ביקשה לקבוע כי מדינת ישראל תכיר ברצח העם היזידי, ולקבוע עבורו יום זיכרון ב-3 באוגוסט. לפי הצעת החוק מערכת החינוך תעסוק ברצח העם, ותתקיים עצרת מרכזית לציון המאורע.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website