השבתת הממשל בארה”ב נמשכת, ותחומים רבים במשק נפגעים בגללה

השבתת הממשל האמריקאי, הנמשכת כבר יותר משלושה שבועות, נעוצה בסירוב המפלגה הדמוקרטית לאשר תקציב של 5 מיליארד דולר בעבור תכניתו של הנשיא דונלד טראמפ לבנות חומה בגבול מקסיקו. בתגובה, השבית הנשיא את הממשל והוציא מאות אלפי עובדים לחופשה כפויה, שמשבשת את זרועות הממשלה. הנפגעים העיקריים הם פרילנסרים המועסקים בחוזים אישיים בעבור הממשל, שלא יזכו לפיצוי, אך גם העובדים הפדרליים סובלים מבעיות תזרימיות קשות.

נשיא ארה"ב טראמפ בנאום מיוחד על השבתת הממשל. 8 בינואר 2019 (Carlos Barria/Pool Photo via AP)

בינתיים, הנזקים הרחבים כתוצאה מההשבתה נערמים. שירותי הסטטיסטיקה של משרד החקלאות האמריקאי משמשים את החקלאים בארה"ב בכדי לקבל החלטות בנושא זריעה. אם תימשך ההשבתה, דחיית החלטות יכולה להפחית את התנובה העתידית של השטחים החקלאיים. לפי ה-USA TODAY, סקוט בייקר, פרופ’ למימון באוניברסיטת נורת’ ווסטרן, מסביר כי "השבתת שירותי הממשל לא שקופה בעבור משק הבית הממוצע אך אם העסק שלך נשען על מידע ממשלתי, אתה מרגיש את הנזק די מהר". בטווח הארוך, עלולה להיגרם התייקרות של המזון.

נזק נוסף צפוי להיגרם גם לענף הבירות. מנהלת האלכוהול והטבק האמריקאית מושבתת גם היא, ופירוש הדבר שאין אפשרות להאריך היתרים קיימים, או להנפיק תוויות חדשות. מבשלה חדשה זקוקה לרישיון בכדי לייצר בירה בארה"ב, ולהערכת איגוד הסחר מקולורדו, מדובר בכ-100 אישורים המונפקים בחודש. לאחר תום ההשבתה צפוי "תור" עצום לקבלת אישורים. חלק מהבירות יכולות "להבשיל" במשך זמן ארוך, אך סוגים מסוימים של בירה בעלי חיי מדף קצרים עלולים להתקלקל ולהישפך.

סטיבן קולברט מתאר בתכניתו את ההשלכות של השבתת תעשיית הבירה: 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website