השבתת הממשל נכנסת ליומה ה-21 והיא רשמית הארוכה בתולדות ארה”ב

השבתת הממשל האמריקני, שבאה על רקע חוסר הצלחת שתי המפלגות בקונגרס האמריקני לאשר את התקציב, נכנסה היום (שבת) ליומה ה-21 ומוגדרת כעת כהשבתה הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב.

מאות אלפי עובדים אמריקנים ברשויות הפדרליות השונות לא עובדים ולא מקבלים משכורת והשירותים שהרשויות צריכות לספק לאזרחים מושבתים. כמה מאות אלפי עובדים אחרים שעבודתם מוגדרת חיונית, בעיקר עובדי רשויות אכיפת החוק השונות, נאלצים להמשיך לעבוד למרות שבינתיים לא משולמת להם משכורת וזו תיכנס רטרואקטיבית רק בתום ההשבתה.

אני קורא לדמוקרטים לחזור לוושינגטון ולהצביע על תקצוב החומה. תקראו לה ‘מחסום’ אם אתם רוצים, תקראו לה ‘אפרסקים’ מצידי

מזה שלושה שבועות שהממשל האמריקאי נמצא בהשבתה כשהסיבה המרכזית למחלוקת בין שתי המפלגות היא התעקשותו של טראמפ לאשר את התקציב הפדרלי רק בתנאי שיכיל תקצוב לבניית החומה על גבול מקסיקו, נושא אליו התייחס שוב ושוב במסע הבחירות שלו. "אני קורא לדמוקרטים לחזור לוושינגטון ולהצביע על תקצוב החומה. תקראו לה ‘מחסום’ אם אתם רוצים, תקראו לה ‘אפרסקים’ מצידי"

הדמוקרטים, ששולטים כעת בבית הנבחרים, מתנגדים לכך ועד שאחד המצדדים לא יכנע, לא ניתן יהיה לאשר תקציב והממשל האמריקאי ישאר מושבת. טראמפ הצהיר כבר שהוא מוכן להשאיר את הממשל מושבת ל"הרבה זמן. חודשים, אפילו שנים" והדמוקרטים חזרו מספר פעמים על התחייבותם שלא לאשר תקציב לבניית החומה. תקצוב החומה מוערך ב-5.7 מיליארד דולר, וננסי פלוסי התחייבה שלא לאשר דולר אחד לפרוייקט, שהיא מגדירה כ"בלתי מוסרי". על כך אמר טראמפ ש"הדבר הבלתי מוסרי היחיד שנעשה פה הוא ההתעקשות של פוליטיקאים שלא לעשות כלום ולהמשיך להרשות לאנשים רבים כל כך להפוך לקורבנות".

נשיא ארה"ב טראמפ בנאום מיוחד על השבתת הממשל. 8 בינואר 2019 (Carlos Barria/Pool Photo via AP)

טראמפ חזר והדגיש כי השבתת הממשל תימשך כל עוד הדמוקרטים לא יתמכו בבניית החומה. "כמה דם אמריקאי עוד צריך להישפך לפני שהקונגרס יעשה את העבודה שלו?" אמר הנשיא, ותיאר את מצב ההגירה הבלתי חוקית מגבול מקסיקו כ"משבר הומניטרי" בעבור האומה האמריקאית. "זו בחירה בין טוב לרע, צדק ואי צדק. השאלה היא אם נמלא את חובותינו כלפי האזרחים האמריקאים שאנחנו משרתים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website