השר בן גביר על האלימות בחברה הערבית: “אנחנו עושים מהפכת משילות”

השר לביטחון פנים איתמר בן גביר (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

דבר

  • רסס

צרו קשר עם המערכת:

עדכון אחרון: 19.09.2023

  • Share via Whatsapp
  • שתפו
  • צייצו
  • open more

    • שלחו במייל
    • הדפיסו

נושאים קשורים:

לבקשת חד"ש-תע"ל התכנסה היום (שלישי) הכנסת לדיון בנושא הפשיעה בחברה הערבית. מול כנסת ריקה ברובה נישאו הנאומים בהם עלו המחלוקות סביב המאבק בפשיעה.

ח"כ איימן עודה (חד"ש) פתח את הדיון. "מבקר המדינה אמר שממשלות ישאל כשלו בטיפולן בפשיעה בחברה הערבית, הן לא כשלו", אמר עודה, "הפשיעה היא מבית היוצר של הגזענות הישראלית". והוסיף, "יש הבדל בין אלימות לבין פשיעה. לנו ההנהגה יש אחריות גדולה מאוד בעניין האלימות, אבל הפשיעה – בכל מקום בעולם מי שאמור לטפל בה הוא המדינה".

עודה קרא להחמרת צעדי המחאה נגד מדיניות הממשלה. "צריך להשבית את המשק כולו, לחסום את היציאות מהישובים במשך שבוע שלם. אני דורש הקמת ועדת חירום לטיפול בפשיעה בחברה הערבית".

ח"כ מנסור עבאס (רע"מ) הביע בדבריו הלך רוח מיואש יותר. "הפשיעה בתחתית סולם העדיפויות. המדיניות, המנהיגות, תשומת הלב השתנתה. תשומת הלב היא גורם הרתעה. אין לי תקווה ותחושה שהממשלה מתכוונת להתמודד בצורה רצינית ואמיתית עם הפשיעה".

בחילופי הדברים בין ח"כ גדעון סער (המחנה הממלכתי) לשר הבטחון הלאומי איתמר בן גביר, התברר בהדרגה קו המחשבה וקו הפעולה של הממשלה במאבק בפשיעה. מירב מיכאלי אמרה כי "המשטרה יודעת להיאבק בפשע, אך אין לה את הכלים והתקציבים להילחם בפשיעה בחברה הערבית".

"היעד צריך להיות ברור – ארגוני הפשיעה. צריך לתת למשטרה את הכלים. אין דרך להתמודד עם הפשיעה ללא כלים טכנולוגיים", אמר סער. "אמנם צריך איזונים, אבל צריך להציב מצלמות בכל המרחב הציבורי".

השר בן-גביר הדגיש בדבריו את החוקים שהממשלה חוקקה ומתכוונת לחוקק, וכן את השקעת הממשלה בתקצוב המשטרה. "הממשלה מעבירה חוק אחר חוק. אנו עושים מהפכה של משילות. אלו לא חוקים של בן-גביר, אבל בן-גביר מיישם".

"בממשלה הקודמת הכל היה סיפורים, לתת כסף ולהשתיק", המשיך השר בן גביר. "1,800 שוטרים התפטרו תחת הממשלה הקודמת, אנו באנו לתקן. הוספנו 9 מיליארד שקלים למשכורות השוטרים, הוספנו תקנים, אנו מקימים את המשמר הלאומי. לאחר החגים, דו"ח הוועדה על המשמר הלאומי יוגש לממשלה". בן-גביר הוסיף כי רצה לחוקק את השימוש במעצרים מנהליים במאבק בפשיעה אך לאחר התנגדות היועצת המשפטית לממשלה הוא הסתפק בהגבלות מנהליות".

חברי הכנסת האופוזיציה יצאו מהאולם בקריאות מחאה כאשר בן-גביר עלה לדוכן הנאומים. לאחר תום הדיון עלתה ח"כ אפרת רייטן והקריאה את מכתבה של פרופסור חוריה סעב אשתו של גאזי סעב שנרצח באבו-סנאן בחודש שעבר. במכתבה קראה סעב למאמץ משותף למאבק בפשיעה ובאלימות.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website