השר שמולי: “חצי מיליון ישראלים בסכנה ליפול מתחת לקו העוני”

"יש להאריך את הזכאות לאבטלה עד סוף חודש אוגוסט, יש סכנה שחצי מיליון אנשים יטבעו מתחת לקו העוני. העלות כ-3.3 מיליארד ש"ח. מתוך ה-300 אלף שלא יהיו זכאים לדמי אבטלה ביוני – 70% צעירים מתחת לגיל 27", כך אמר שר העבודה והרווחה איציק שמולי במסיבת עיתונאים משותפת על מנכ"ל הביטוח הלאומי.

אחרי בדיקה של הצעת חוק של האוצר אומר שר הרווחה שיש כאן "פצצה מתקתקת. כ-262 אלף, לא יהיו זכאים לדמי אבטלה מיוני. אנחנו רוצים לדרוש להאריך זכאות לדמי אבטלה עד סוף אוגוסט כדי להימנע ממצב שבו מאות אלפי ישראלים תטבע מתחת לקו העוני, בנוסף, שר הרווחה יבקש להאריך את מענקי ההסתגלות של האוכלוסייה המבוגרת ואת המשך ביטול קיזוז הקצבאות".

לדברי השר, "המשמעות המעשית במקרה הטוב היא נפילה שלהם למנגנון הבטחת הכנסה. וגם לזה לא כולם יהיו זכאים. מאות אלפי אזרחים נזרקו לחל"ת ואבטלה והם יפלו למנגנון הבטחת הכנסה במקרה הטוב מישראלים עם הכנסה נורמטיבית לעניים חדשים. אין למערכת הרווחה איך להתמודד עם חצי מיליון ישראלים שהם עניים חדשים. ההצעה של משרד האוצר היא כיוון נכון אבל לא מספק. עד אוגוסט מגיעים לסנריו של חצי מילון ישראלים שאין להם רשת בטחון, מציאות שהמדינה לא תוכל להכיל".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר: "לא רק שגילים צעירים זכאים לדמי אבטלה מופחתים גם רמת הכנסה באחוזים ערב יציאתם לחלת נמוכה יותר נמה שגורם לכך שגובה דמי האבטלה נמוכים באופן משמעותי. בנוסף, תקופת האכשרה כל מי שנדרש לקיצור תקופת האכשרה משמנה לחצי מקבל 50 אחוז מימי הזכאות, תשפיע בעיקר על הצעירים שעוד לא הצליחו להיכנס לשוק העבודה זכאי רק ל25 ימים במתכונת של דמי אבטלה זה רק חודש אחד".

על פי הצעת החוק של האוצר ביולי 262,097 שהיו זכאים ביוני לא יהיו זכאים ביולי, זה עולה ביולי ל 373,817 ובאוגוסט עולה ל 469,314. יש 369,300 שלא יהיו זכאים בכלל בשלושת החודשים.

"אנחנו מסתכלים על העולם ורואים מה קורה בקנדה ארה"ב ניו-זילנד אלו מדינות שהאריכו את תכניות הסיוע שלהם מבחינת אבטלה עד אוגוסט נובמבר ספטמבר חלקם עד דצמבר" הוסיף השר שמולי. "כולנו מחויבים לאתגר של שיקום הכלכלה ויש מתח מובנה בין הרצון להחזיר אנשים לתעסוקה מלאה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website