התאחדות התעשיינים דורשת מהממשלה: “הרחיבו את טווח הפיצוי ל-80 ק”מ”

מבצע ‘חגורה שחורה’ בדרום נגמר, וכעת מתחיל הקרב על הפיצויים. התאחדות התעשיינים קוראת לממשלה להרחיב את הפיצויים שהיא מעניקה לעסקים שנפגעו כתוצאה מההוראה לעובדים שלא להגיע לעבודה בימים שלישי ורביעי בשבוע שעבר, בעקבות הלחימה בדרום.

במכתב לשר האוצר מהשבוע שעבר, קרא יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש להרחיב את תחום הפיצויים ל-80 ק"מ מהגבול במקום 40 ק"מ. "לטובת צמצום הנזק לעסקים ככל הניתן, והגדלת הוודאות בהתבסס על ניהול תקין, נבקש כי משרד האוצר ורשות המיסים יבחנו את דחיית תשלומי המיסים לכלל העסקים, הממוקמים ברדיוס של 80 ק"מ מרצועת עזה, וכי הודעה על המדיניות בנושא תצא בהקדם האפשרי" כך כתב ברוש.

פגיעת רקטה בכביש סמוך ליבנה (צילום: דוברות המשטרה)

קרן הפיצויים ברשות המסים מפצה עסקים שנפגעו כלכלית בעקבות הנחיית פיקוד העורף לעובדים שלא להגיע למקומות העבודה ולהישאר בביתם בצמוד למרחבים המוגנים. כך, עובדים שלא הגיעו לעבודה בהתאם להנחיות פיקוד העורף במקומות עבודה במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יזכו לפיצוי מלא של שכר העבודה.

למעשה, המדינה מפצה את בעלי העסקים על אבדן ההכנסה בעקבות ההוראה, ופיצויים אלו אמורים לממן את שכר העובדים, וכך למנוע פגיעה בעובדים בעקבות הלחימה. כזכור, הנחה פיקוד העורף ביום שלישי את כל העובדים שאינם מועסקים בעבודות חיוניות בדרום ובמרכז הארץ שלא להגיע לעבודה. כמו כן, הורה פיקוד העורף להורים לילדים מתחת לגיל 14 להישאר בבית ולא להגיע לעבודה. בצהריים הוסרה הנחייה זו במרכז הארץ, והעבודה אושרה בתנאי שלעובדים ישנה גישה בטוחה למרחב מוגן.

ברוש קרא לממשלה לפעול בדחיפות לאישור השינוי, ואמר כי עיכוב עלול לפגוע באופן קשה באותם עסקים הנמצאים מחוץ לגבולות הפיצויים. כדי להרחיב את תחום הפיצויים תידרש החלטת ממשלה, ונכון להיום לא ידוע אם הדבר יעלה לדיון. רשות המסים הבהירה כבר בשבוע שעבר כי בשלב זה רק עובדים המועסקים במרחק של עד 40 ק"מ מהרצועה יזכו לפיצוי. זאת על אף העובדה שבמהלך הבוקר הונחו עובדי גוש דן שלא להגיע לעבודה. מרשות המסים נמסר כי "לעניין הנחיות ההתגוננות שניתנו מעבר לטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה, התקנות הקיימות לא נותנות מענה לפיצוי והנושא ייבחן על ידי הממשלה בהתאם להתפתחויות".

ברוש העריך כי ביום הראשון ללחימה, שבו נסגרו מרבית העסקים באזור הדרום וגוש דן סגורים עד לפנות צהריים מדובר באבדן משוקלל של כ-900 מיליון ₪. לטענת התאחדות התעשיינים מרבית האבדן לא יכוסה על ידי קרן הפיצויים, אלא אם יורחב תחום הפיצויים גם לגוש דן.

גם אם הממשלה תחליט להרחיב את תחום הפיצויים, ישנה שאלה נוספת שתישאר פתוחה. בבוקר היום הראשון ללחימה הורה פיקוד העורף על העובדים שלא להגיע לעבודה גם בגוש דן. עם זאת, הוראה זו הוסרה החל מ-10 בבוקר והוחלפה הוראה להגיע לעבודה רק בקרבת מרחב מוגן. כך, באופן רשמי איבדו העסקים בגוש דן רק מספר קטן של שעות פעילות, אלא שבפועל בשביל עסקים רבים מדובר בזמן ארוך יותר. חלק מהעסקים בגוש דן נשארו סגורים לכל אורך היום, והשאלה היא כיצד תפצה המדינה את העסקים שעובדיהם הגיעו באיחור, לאחר שנשארו עם ילדיהם בבית וכשחלק ממוסדות הלימוד נשארו סגורים באותו היום.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website