התערבות בבחירות ו-340 מיליון דולר בשנה ליועצים: כך פועלים מעסיקי ארה”ב נגד איגודים

דו"ח שפורסם בשבוע שעבר על ידי מכון המחקר Economic Policy Institute מצא כי בארבע מכל עשר מערכות בחירות לוועדי עובדים בארה"ב היתה התערבות בלתי חוקית של המעסיקים. על פי הדו"ח, ב-41.5% מהבחירות לוועדים בשנים 2016-2017 התרחשו ניסיונות מצד המעסיקים להשפיע באופן לא חוקי על תוצאות הבחירות לטובת האינטרסים שלהם. הדו"ח מעריך כי המעסיקים בארה"ב הוציאו בשנים אלו סכום של 340 מיליון דולר בשנה על פעילות חוקית להחלשת איגודים.

עוד עולה מהדו"ח כי השימוש באמצעים בלתי-חוקיים כדי לפגוע בוועדים מתרחש ‘באופן קבוע’, תוך שימוש במגוון דרכי פעולה. לפי הדו"ח, באחת מתוך חמש מערכות בחירות לוועדים, הואשמו המעסיקים בפיטורים בלתי חוקיים של עובד בעקבות פעילות באיגוד. בכמעט שליש מהמקרים הואשמו המעסיקים באיומים ובהתנכלות לעובדים פעילים באיגוד לאחר הבחירות. עוד טוענים הכותבים כי במעל לרבע מהמקרים בהם התקיימו בחירות לוועד, המעסיקים סירבו לקיים משא ומתן כחוק עם הוועד הנבחר.

החוקרים מציינים כי ככל שהוועד גדול יותר, כך שיעור הפגיעות וההתערבות הבלתי-חוקית מצד המעסיקים גבוה יותר. בוועדים המייצגים עשרה עובדים ומטה, רק ב- 35% מהמקרים נרשמה התערבות בלתי חוקית מצד המעסיק. לעומת זאת, בוועדים המייצגים מעל ל-60 עובדים, נרשמה התערבות בלתי חוקית במעל למחצית המקרים.

כותבי הדו"ח התייחסו גם לתופעת ההתנגדות החוקית לקיומם של איגודים במקום העבודה. על פי הדו"ח, המעסיקים בארה"ב שילמו בתקופה זו 340 מיליון דולר בכל שנה לחברות ייעוץ במטרה למנוע התאגדות במקום העבודה.

מחברי הדו"ח מזהירים כי השילוב בין השפעה לא-חוקית על הוועדים מצד מעסיקים, לבין המאמצים החוקיים שלהם לסכל התאגדויות, מרוקנים מתוכן את הזכות החוקית של העובדים בארה"ב להתאגד באופן דמוקרטי. "שילוב של פעילות בלתי חוקית באמצעות הפחדה ואיומים, יחד עם פעילות חוקית, מובילה לכך שהבחירות לוועדים נגועות בהתערבות המעסיקים, ובשום אופן אינן משקפות את ההליך הדמוקרטי שאמור להיות מובטח תחת החוק האמריקאי", כך נכתב.

המחברים טוענים כי פעילות המעסיקים נגד הוועדים היא חסם משמעותי בפני עובדים רבים המעוניינים להקים איגוד מקצועי במקום עבודתם. "שיעור האמריקאים המעוניינים להיות חברים באיגוד מקצועי גדול בהרבה ממספר החברים הנוכחי באיגודים. כשהעובדים מקיימים משא ומתן קיבוצי כחלק מאיגוד, השכר, ההטבות ותנאי העבודה נוטים להשתפר. בממוצע, עובד אמריקאי מאוגד מרוויח 13.2% יותר מאשר עובד לא מאוגד במשרה זהה", כותבים החוקרים.

כותבי הדו"ח טוענים שפיקוח נוקשה יותר על עבירות מעסיקים, לצד הקלות על תהליך ההתאגדות וביצוע הבחירות הפנימיות יפחיתו את מידת ההתערבות הבלתי חוקית של המעסיקים. "יש לבצע שינויים חקיקתיים שיחזירו ויחזקו את כוח המיקוח של העובדים, ויקלו על תהליך ההתאגדות", נכתב.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website