ואם קרה, כך זה קרה: כך עבדה השחיתות, לכאורה, בפרשת מתחם האלף

בין עשרות העמודים שנכללו אתמול (חמישי) בהמלצת המשטרה בעניינם של חבר הכנסת דוד ביטן ובכירים נוספים בעיריית ראשל"צ, דווקא הסיפור על "מתחם אלף" קיבל פחות זרקור תקשורתי.

מתחם האלף הינו אולי אחד ממיזמי הנדל"ן המשמעותיים ביותר המתוכננים לקום בראשון לציון כיום. מיזם הנדל"ן רחב ההיקף משתרע על 1,500 דונם במערב העיר, והוא עתיד לכלול מרכזי מגורים, עסקים, מסחר, מוסדות חינוך, מכללות, פארקים, תיירות, מתחמי פנאי, ועוד. תוכניות המתחם אושרו בעיריית ראשון לציון בשנת 2016, זמן בו ביטן כיהן כבר כחבר כנסת. באותה שנה החלו עבודות הפיתוח והתשתית במתחם, וכיום משווקות בו כבר דירות מגורים.

לאחר למעלה משנתיים של חקירה, העבירה אתמול המשטרה את תיק חקירת השחיתות בעיריית ראשון לציון לידי הפרקליטות, בצירוף עמדתה כי קיימת תשתית ראייתית להעמיד לדין עשרות חשודים, ביניהם ביטן, מי ששימש עד לאחרונה ובמשך עשור כראש עיריית ראשון לציון דב צור, ובעלי תפקידים נוספים בעירייה.

על פי החשד, התערב ביטן במכרזים לטובת מקורבים למשפחת הפשע ג’רושי, על מנת שאלה יבצעו את עבודות התשתית והפיתוח של המתחם – העבודות הראשוניות הנחוצות לשם פיתוח המתחם. עם הפיכת החקירה לגלויה, שני חשודים ממשפחת ג’רושי נעצרו ונחקרו בה – חוסאם ועדנאן ג’רושי. חשד נוסף הוא כי ביטן ניסה לסייע לקבלן אחר, מקורב למשה יוסף, לזכות במכרז במתחם, וניסה להפעיל את ראש העיר דאז, דב צור, להשפיע על המרכז לשם כך.

נגד ח"כ ביטן, הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית ב-12 פרשיות נפרדות בהן הוא מעורב – רבות מהן נוגעות לתחום הבנייה. כזכור, לפני הפיכתו של ביטן לחבר כנסת לפני 4 שנים, שימש ביטן כסגן ראש עיריית ראשון לציון, וכיו"ר הוועדה לתכנון ובניה בעירייה.

תיק אלף

בדצמבר 2017 הפכה חקירת השחיתות בעיר לגלויה, לאחר שנה של חקירה סמויה. 11 חשודים נעצרו, ביניהם ראש העיר דאז דב צור ואחרים. כשמרבית החשודים מובאים להארכת מעצרם, פרשיית מתחם האלף חוזרת שוב ושוב, כאשר לפחות ארבעה חשודים שמעצרם הוארך נחקרו אודותיה.

ראשית, הובא להארכת מעצר משה יוסף, מי שהיה אחד ממקורביו המרכזיים של ביטן, ובהמשך הפך לעד תביעה נגדו. כאשר מובא משה להארכת מעצרו הראשונה, שואל עורך דינו "הלב של העניין הוא מה שאתם קוראים המרכז של מתחם אלף. חקרתם אותו מעבר למתחם אלף על עוד נושאים? למיטב ידיעתי לא חקרתם אותו על נושאים אחרים". יש לציין כי מדובר היה ביום הראשון בו נעצר משה, שבהמשך נחקר גם על פרשיות אחרות. לאחר דיון זה הוארך מעצרו ב-12 ימים.

יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן במליאת הכנסת. ארכיון (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

חשוד נוסף שנחקר על מתחם האלף הוא שפי ששון, פעיל ליכוד בראשון לציון, ואיש עסקים המקורב לח"כ ביטן ולגורמים בכירים אחרים בליכוד. ששון נחקר מיד עם מעצרו על שלושה נושאים, אחד מהם הוא מתחם האלף.

גם יוסף חממי נחקר בפרשייה מיד עם מעצרו. חממי, אז סגן ראש העיר, נחקר על פרשת מתחם האלף, כאשר במהלך דיון הארכת המעצר אמר עורך דינו: "מתחם אלף זה מתחם בו אין סיכוי שיכולה להיות מרמה והפרת אמונים. יש פרוטוקולים חשופים. מי שבוועדת המרכזים זה ראש העיר וחברי דירקטריון ואנשים חיצוניים. הוא לא יכל להשפיע".

באותו יום, נחקר ראש העיר דב צור על מעורבותו בעסקת מתחם אגמים, המהווה גם היא חלק ממתחם האלף. לטענת צור, הוא נמנע מעיסוק במתחם זה. חשוד נוסף שנחקר על מתחם האלף הינו איש עסקים בעיר, ששוחרר לביתו באותו יום.

בשלב זה, יועבר תיק פרשת השחיתות בראשון לציון, הכולל גם את פרשיית מתחם אלף, לידי פרקליטות מיסוי וכלכלה, על מנת שזו תחליט האם להגיש בפרשה כתב אישום. היות וחבר הכנסת דוד ביטן הינו מהחשודים המרכזיים בפרשה, כל ההחלטות בהליך יתקבלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה עצמו.

 

החוט המקשר בין מרבית הפרשיות שנחקרו במסגרת התיק הינן היותן בתחום הבנייה – בין היתר, בולטת פרשיית ‘דניה סיבוס’, במסגרתה נחשד מנכ"ל החברה בהעברת 430,000 שקלים כשוחד לח"כ ביטן, על מנת לקדם את האינטרסים של דניה סיבוס מול עיריית ראשון לציון ומול משרד התחבורה. גם בפרשיות אחרות בתיק, בולט הקשר מול קבלנים ויזמי נדל"ן שונים.

 

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website