ועדת הכספים: עסקים שהוקמו ב-2020 ונפגעו בקורונה יקבלו פטור מארנונה

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר כי בימים הקרובים יתווסף לתכניות התמריצים מענק למובטלים זמן ארוך לחזור לעבוד. כיום מענק זה קיים בהיקף מצומצם בלבד, במסגרת הסכם עם הביטוח הלאומי. בנוסף אמר שר האוצר כי ימצא בקרוב פתרון לעסקים החדשים שהוקמו השנה ולא זכאים למענקים.

במהלך הדיון  הציגו שר האוצר ואנשי משרדו כי גם עסקים חדשים יהיו זכאים לפטור מתשלום ארנונה החל מחודש מרץ 2020, במידה ולא פעלו נוכח מגבלות הקורונה. כרגע לעמדת האוצר התקופה לה יהיו זכאים העסקים החדשים להחזר תהייה החל מהחודשים נובמבר – דצמבר 2020, וחברי ועדת הכספים מבקשים להקדים תקופה זו. בכל אופן, הנושא צפוי להגיע במסגרת תיקון נפרד

אסף וסרצוג, סגן הממונה על התקציבים: "עסק יצטרך להצהיר כמה זמן מתוך חודשיים שהיא התקופה לתשלום ארנונה, הוא היה סגור, ונצטרך להגדיר בקריטריונים מה הוא אורך התקופה המזכה. אם זה 30 יום או 20 יום מתוך 60. במידה והעסק היה סגור למשך התקופה שיקבע, הוא יקבל החזר ארנונה ונפטור אותו עד לסכום מסוים, אנחנו מדברים על החזר בסדר גודל של 15 אלף שקלים לחודשיים. זה דורש את הסכמת שר הפנים".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בדיון העלה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) בקשה לשנות סעיף שמונע מבעלי עסקים שהספרים שלהם נפסלו מלקבל מענק באופן גורף, ולהשאיר לרשות המסים שיקול דעת בנושא. למרות התנגדות מ"מ מנכ"ל האוצר וראש רשות המסים ערן יעקב, הוא הוכנס כהסתייגות לחוק וזכה לתמיכת חברי הוועדה ושר האוצר.

כ"ץ אמר את הדברים בדיון על תוספת מענקים שנפגעו זמן ממושך בקורונה.  השר התייחס לביקורת על כך שהמענק ממומן מתקציב החזר ההוצאות הקבועות שהוקצה לחודש יוני: "אנחנו מעריכים שעד סוף מאי כל העסקים יחזרו ולא יהיה שימוש לכסף הזה. במידה וכן יהיה צורך לסיוע בחודש יוני נפתח קופסת קורונה נוספת, זה לא במקום זה".

שר האוצר ביקר במרומז הצעה של ח"כ נפתלי בנט (ימינה) לשלול דמי אבטלה ממובטלים שלא ישתתפו בהכשרה מקצועית: "אני שומע את כל ההתקפות על המובטלים וזה ממש מקומם אותי, אלה אנשים שלא מאפשרים להם לעבוד, שפותחים סגרים מאות אלפים חוזרים לעבודה. איפה הערבות ההדדית? אנשים רוצים לעבוד. כדאי שאישי ציבור במיוחד יבררו מה שהם אומרים".

בנושא העסקים החדשים: "אני חושב שחייבים למצוא פתרון לעניין הזה, הנחתי למצוא פתרון ונצטרך להתכנס אליו, גם בעניין הארנונה לאותם עסקים, כי המשבר מתמשך, עכשיו שאנחנו יודעים שיש עוד עסק, ברור שאנחנו מחויבים לתת פתרונות. הימשכות המשבר כלאה אותם בתוכו". ​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website