ועדת הלסינקי: חלקים מההסכם עם פייזר עלולים להוות ניסוי בבני אדם

ועדת הלסינקי העליונה, שכפופה למשרד הבריאות ואמונה על אישור כל הניסויים בבני אדם בישראל, צפויה למסור חוות דעת למשרד לפיה הליך חלקים בהסכם בין ממשלת ישראל לחברת פייזר בנוגע לחיסון נגד הקורונה, מהווים מחקר בבני אדם. על פי הוועדה, משמעות הדבר היא כי המהלך היה חייב בקבלת אישור מפורש מטעמה. ההסתדרות הרפואית בתגובה: "מבצע החיסונים שמתנהל בישראל כמו בשורה ארוכה של מדינות בעולם קיבל את כל האישורים הנחוצים והוא בשום אופן לא בגדר ניסוי, ודאי לא ניסוי בבני אדם".

פרופסור איתן פרידמן, יו"ר הוועדה, אמר כי "החיסון עצמו עבר את כל האישורים. החיסון אינו ניסוי קליני, ואנחנו קוראים לכל מי שאין לו התוויית נגד ללכת ולהתחסן. החיסון מבוסס על קליניקה, על ניסויים ועל אישורים. אין כל קשר בין מבצע החיסונים הנפלא לבין ניסוי קליני. מתן החיסון לא דורש שום אישור אתי, שום אישור רגולטורי ולא צריך את אישור ועדת הלסינקי".

עם זאת, הוסיף כי "חלק מחברי הוועדה הם משפטנים, והם קראו את ההסכם בין משרד הבריאות לחברת פייזר. אנחנו רוצים לוודא שזכויותיהם ופרטיותם של אזרחי ואזרחיות ישראל נשמרים. גם כאשר מתבצע מחקר קליני, שהוא מחקר ראוי. אנחנו רוצים לדעת מה התוצאות של החיסונים ומעוניינים לתת כתף, אבל אנחנו רוצים גם לדעת שבמסגרת ההסכם הזכויות של אזרחי ישראל נשמרות. אנחנו רוצים לוודא שהדבר נעשה על פי הנהלים, על פי התקנות ועל פי כל הרגולציות".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בהסתדרות הרפואית קראו "לכל הגורמים הנוגעים בדבר לנהוג באחריות ולהימנע מהתבטאויות פופוליסטיות, שמשמשות כלי שרת בידי גורמים אינטרסנטים לרבות מתנגדי חיסונים".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ’ ציון חגי: "פורום המומחים של הר"י בחן את הנתונים השונים עוד לפני מבצע החיסונים ומצא שהחיסונים יעילים ובטוחים, כפי שקבעו גם ברשויות הרגולטוריות העליונות בארה"ב ובאירופה. את ההיבט הפרוצדורלי של פרסום המחקרים בהחלט יש להסדיר, אבל אסור שנתבלבל בין הפרוצדורה למהות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website