ועדת הריכוזיות: אזהרה לאו.פי.סי, שפיר ושיכון ובינוי בבניית תחנת הכח בשורק

תחנת הכוח חגית. עיקר ההכנסות מהמכירה יוחזרו לציבור באמצעות תעריף החשמל (צילום: חברת החשמל)

ועדת הריכוזיות פרסמה אתמול (רביעי) את המלצותיה לגבי המכרז להקמת תחנת הכח בשורק, דרומית לראשון לציון. תחנה זו תוקם בשיטת BOT, והזוכה תבצע תכנון, מימון, הקמה והפעלה של תחנת כוח בשורק, בהספק מותקן של 600-900 מגה-וואט. הזוכה תפעיל ותתחזק את התחנה במשך 25 שנים.  

תחנת שורק חיונית ביותר למשק החשמל, בעיקר מבחינת נחיצותה לשמירה על אמינות האספקה ושרידות המערכת באזור גוש דן.  

את שלב המיון המקדים עברו 7 קבוצות אשר שותפים בהן גורמים שנדרשים לבחינה של ועדת הריכוזיות: אלקטרה, שפיר, משאב (מקבוצת כלל תעשיות), הפניקס, אשטרום, שיכון ובינוי ואו.פי.סי. לגבי אלקטרה, משאב, הפניקס ואשטרום המליצה הועדה שלא להטיל מגבלות, על בסיס הערכה כי זכייתן במכרז לא תגרום לריכוזיות יתר במשק החשמל או בכלל המשק.

לגבי שפיר ואו.פי.סי. ממליצה הועדה להתנות את המשך השתתפותן במרכז להקמת תחנת שורק באי זכייתן במכרז לרכישת תחנת אשכול מחברת החשמל, כדי למנוע ריכוזיות במשק החשמל.  

שינוי ובינוי – ריכוזיות משמעותית במשק החשמל 

חברת שיכון ובינוי, כבר מנועה מרכישת תחנת אשכול בשל היקף אחזקותיה – הספק ייצור של 2,040 מגה-ואט בתחנות בגז, ועוד מספר פרויקטים גדולים באנרגיות מתחדשות, תחום בו גם חברת או.פי.סי לוקחת חלק. אמנם, הועדה מציינת כי לאחר הזכייה בשורק ההספק הכולל שיהיה בידיה של שיכון ובינוי יהיה מתחת לרף ההחזקות הקבוע בתקנות משק החשמל כרף מרבי לייצור חשמל על ידי יצרן פרטי. 

על אף האמור, הועדה מסבירה כי זכייה של שיכון ובינוי במכרז עשויה לעורר חששות תחרותיים הנוגעים לצרכי מערכת החשמל ולמגבלות מערכת ההולכה, למיקומה הגיאוגרפי של תחנת שורק וקרבתה למתקנים נוספים שבשליטת שיכון ובינוי. עמדת הועדה תיקבע בעתיד, בהתאם לבחינת התחרות הענפית. 

ועדת הריכוזיות היא ועדה שפועלת מכוח החוק לקידום תחרות ולצמצום הריכוזיות משנת 2013 ותפקידה לייעץ למאסדרים בהקצאת תשתיות חיוניות לגורמים ריכוזיים. חברי הוועדה הם מיכל כהן, הממונה על התחרות שמשמשת כיו"ר הוועדה, עו"ד שלומי הייזלר, מנכ"ל משרד האוצר, ופרופ’ אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה. 

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website