“זה הנוהל”: אישה מוסלמית התבקשה להציג תעודה מזהה בכניסה לקניון באשדוד

"אמא ואני הלכנו להסתובב בקניון, אמא מדדה חום ורצתה להיכנס, כמו כל אזרח, ואז השומר עצר אותה ודרש תעודת זהות, כשאתה בא למקום חדש אתה לא מצפה שירקו עליך", מספר אחמד אלעוברה, בן 18, על אירוע שהתרחש הבוקר (שני) בקניון עופר באשדוד.

אימו, ראדה, שאלה את המאבטח אם הבקשה להציג תעודה מזהה קשורה לעובדה שהיא עוטה כיסוי ראשי. "כששאלתי למה הם לא בודקים את כולם", מוסיף אלעוברה, "השומר אמר לי ‘ככה זה הנוהל’".

"לבדוק תיק זה בסדר, אבל תעודת זהות? לא נשמע לי לגיטימי", הוא אומר. אלעוברה אמר לאימו לא להציג תעודה מזהה, והראה למאבטח תעודה ממשרד הביטחון בה הוא מחזיר כמתנדב בכבאות והצלה. והוא עדיין לא רצה להכניס את אמא שלי, אמר ‘זה הנהלים, ערבים צריכים להראות תעודה מזהה’, הייתי בשוק, היו אנשים מאחורה. ממתי בכל בודקים דבר כזה?", מוסיף אלעוברה, "אחרי כמה דקות של ויכוח הוא הכניס אותנו".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אמא לימדה בבית ספר הדו-לשוני, עשתה תואר בספיר, והיא גננת כבר 25 שנים במשרד החינוך, ופעם ראשונה נתקלה בדבר כזה", מוסיף אלעוברה, המתנדב כבר שנה בארגון ‘ידידים’, ולקראת הסגר בחג הפסח האחרון חילק עם חבריו בבאר שבע, שם משפחתו גרה, חבילות מזון לנזקקים.

אחמד אלעוברה, ליהיא נבון ומוחמד אבו-ג’ומעה. "זו לא מלחמה של ערבים נגד הקורונה או יהודים נגד הקורונה. זה בני אדם נגד הקורונה" (צילום: יהל פרג’)

"האמת? פעם ראשונה שאני רואה שמבקשים תעודת זהות, על רקע גזע או דת. להיכנס לקניון בצורה כזו זה לא נעים, הסתובבנו חצי שעה בקניון וחזרנו הביתה" הוא מספר, "מדינה שאני תורם לה, ומישהו רוצה שתשלוף תעודת זהות כי אתה ערבי? זה פוגע וגורם לך להרגיש לא בנוח. אני רציתי ללכת הביתה באותה שנייה, לא התאים לי להיות בסיטואציה הזו".

אלעוברה, שלמד בבית הספר הדו לשוני בבאר שבע, וכיום לומד בכיתה י"ב בעירוני א’ בעיר, מספר שנתקל במקרי גזענות רק בזמני לחימה, כמו ‘צוק איתן’ ו’עמוד ענן’, והוא מנסה ליצור חברה ישראלית צודקת. "אני בתכנית מנהיגות, וחלק מהדברים שאנחנו עושים זה לפתח את החברה שלנו" הוא אומר, "נפגשתי עם חרדים, הייתי בבני ברק, הייתי אצל בדואים, עם משפחות שכולות, נפגשנו עם להט"ב – כל מה שיש לחברה הישראלית לתת, ואני מבין שצריך לשנות את הגישה".

לדבריו, "צריך לטפל בדברים כאלו בשיא החומרה, יכול להיות שזה כבר קרה, אבל אנשים בגלל הפחד לא אומרים. אשדוד היא עיר תיירותית, מגיעים אליה מלא ערבים. ברגע שהמאבטח אמר לי שלכל ערבי בודקים תהודת זהות, אי אפשר לעבור על זה בשתיקה, אם זה הנוהל צריך לשנות אותו".

"היום נתניהו יצא לחתום על חוזה שלום עם מדינות ערביות", הוא אומר, "אם יקרה דבר כזה לאחד מהתיירים של ארצות ערב שיגיעו לכאן זאת תהיה עילה למלחמה, אז בואו נעצור את זה עכשיו. אנחנו אמורים להיות אזרחים שווים, מדינה יהודית ודמוקרטית, כאזרח ישראלי שמנסה, אני מצפה לקבל יחס שווה מהבחינה הזו".

מקניוני עופר נמסר בתגובה: "קניון עופר אשדוד שמח לארח את כל ציבור המבלים והקונים ברחבי ישראל, ופועל להגברת חווית הבילוי בקניון. כחלק ממחויבותנו לשמירה על בריאותם וביטחונם של המבקרים, השומרים מחויבים לבצע בדיקה ביטחונית לכל הבאים, ובימים אלה, גם בדיקת חום, ללא יוצא דופן. אנו מצרים על אי הנוחות שנגרמה למבקרים, הנושא נבדק אל מול צוות העובדים, וככל שיהיה צורך יבוצע רענון הנחיות ונהלים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website