“זר פרחים ביום כזה הוא אינו מותרות”: הנוער העובד והלומד לצד המשפחות השכולות

"זר פרחים ביום זה הוא אינו מותרות. חרטנו על דגלנו לאפשר לכל המשפחות להתייחד בכבוד עם בני משפחתם שנפלו במערכות ישראל ופעולות האיבה בכבוד, ולהניח זר על קברם ללא קשר למצבם הכלכלי", אמר מאור טוויג, רכז מפעל ‘זר לנופל’, המשותף לתנועת ‘הנוער העובד והלומד’ והיחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון.

כבכל שנה ב-38 השנים האחרונות, יעמדו 5,000 מחניכות וחניכי התנועה, יהודים, דרוזים ובדואים מחוץ ל-130 בתי עלמין צבאיים בכל רחבי הארץ, ויחלקו זרי פרחים למשפחות השכולות, ללא תשלום, כדי לאפשר לכל מי שרוצה לכבד את זכר יקירו לעשות זאת ללא קשר למצבו הכלכלי.

מבצע ‘זר לנופל’ (תמונה באדיבות הנוער העובד והלומד)

לדברי התנועה, בכל שנה חוזרת על עצמה התופעה המבישה – חלק ממוכרי הפרחים דורשים מחירים מופקעים מבני המשפחות השכולות לטובת רווח כלכלי על חשבון השכול. במסגרת המבצע יחולקו למעלה ממיליון פרחים שיאוגדו בכ-110,000 זרי פרחים אשר יתנו מענה לכלל המשפחות השכולות וקהל נוסף שירצה לכבד את זכר הנופלים.

לניצן וייסר תלמידת כיתה ט’, חברה בקבוצת ‘שרוף’ ומדריכה של קבוצת ‘רעש’ בקן כפר-סבא של ‘הנוער העובד והלומד’, זו השנה הראשונה להשתתף במפעל: "הימים האלו הם רגישים, כי חיילים הקריבו את עצמם בשביל המדינה שלנו. אני עצובה בימים האלו, אבל גם שמחה – כי בזכותם יש לנו מדינה. מחר אני אהיה עם הקן והקבוצה שלי בבית העלמין הצבאי בכפר-סבא, שם נחלק זרים למשפחות שכולות. אנחנו באים לכבד את המשפחות בגלל שמעלים את המחירים דווקא ביום הזה. אני מאוד מתרגשת לקראת מחר, ומשתתפת בצערן של המשפחות השכולות."

ניצן וויסר, חניכה ב’הנוער העובד והלומד’, תשתתף במצבע ‘זר לנופל’ (התמונה באדיבות המצולמת)

הפעילות המרכזית של מפעל "זר לנופל – צרור פרחים למשפחות השכולות" מתקיימת מדי שנה בכניסה לבית העלמין בהר הרצל, שם יתייצבו כ-500 חניכים מ’הנוער העובד והלומד’ לחלוקת הזרים. בנוסף לחלוקת הזרים בבתי העלמין, חניכי הקנים הדרוזיים של התנועה יקיימו ביקורי בתים אצל משפחות שכולות ויפקדו את טקס הזיכרון באנדרטת הזיכרון ללוחם הדרוזי. כמו כן, חניכי הקנים הערביים של התנועה יפקדו את הטקס באנדרטת החייל הבדואי.

מבצע ‘זר לנופל’ (תמונה באדיבות הנוער העובד והלומד)

"בכל שנה אני נרגש מהמפגש של החניכים עם משפחות הנופלים בבתי העלמין השונים ברחבי הארץ", סיפר טוויג. "פרויקט ‘זר לנופל’ נולד מצורך ומתופעה מבישה לפיה מוכרי הפרחים מעלים את מחיריהם של הזרים לקראת יום הזיכרון. חשוב לי להודות לכלל שותפינו ביחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון, בראשות מר יעקב גבאי."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website