חברות האוטובוסים בדרך להדממה: “משרד האוצר מפקיר את אחד השירותים החשובים ביותר במדינה”

שתי שיירות מחאה בנות 50 אוטובוסים כל אחת יצאו הבוקר (רביעי) לכיוון קריית הממשלה בירושלים ומחלף השלום בתל אביב. חברות התחבורה הציבורית הפרטיות וחברת דן יזמו את המחאה בעקבות הודעת החשב הכללי רוני חזקיהו מחמישי האחרון, כי חברות התחבורה הציבורית לא יקבלו את כלל התשלומים המגיעים להן לצורך הפעלת שירותי התחבורה הציבורית. מדובר בהקפאת 280 מיליון ש"ח אותם אמורה ועדת הכספים לאשר, אך פיזור הכנסת עיכב את האפשרות לכנס את הוועדה ולאשר את ההעברות. בחברות טוענים כי החשב הכללי משתמש בחברות כדי ללחוץ על הוועדה.

לטענת החברות, ההחלטה התקבלה על ידי חזקיהו ללא התראה מראש, ומציבה אותן בבעיה מהותית ביכולתן להמשיך להפעיל את התחבורה הציבורית כסדרה. עצירת הכספים גוררת את החברות לבעיה תזרימית ותקציבית חמורה, ובהעדר הכסף הודיעו כי כלל התשלומים לספקיהן הוקפאו וכי לא יהיה ביכולתן לשלם את שכר העובדים והנהגים. עקב עצירת התשלומים לספקים הובהר לחלק מהחברות כי אספקת הדלק תיעצר בימים הקרובים. החברות ‘קווים’ ו’אפיקים’ כבר הודיעו השבוע לממשלה, בהודעות רשמיות, כי אם עד סוף השבוע לא יועברו התקציבים, הן תאלצנה להשבית את פעילות התחבורה הציבורית במלואה.

שיירות אוטובוסים במחאה על החלטת החשב הכללי שלא להעביר את התקציבים הנדרשים לדלק ולהפעלת התחבורה הציבורית (צילום באדיבות פורום תח"צ)

מפורום חברות התחבורה הציבורית נמסר כי "לצערנו, משרד האוצר בוחר להפקיר את אחד השירותים החשובים ביותר במדינה בצורה שעלולה להוביל למשבר תחבורתי מהחמורים שידענו עד היום. נדרש למצוא פתרון מידי וארוך טווח לטובת משתמשי התחבורה הציבורית והנהגים".

בחמישי האחרון נמסר ממשרד האוצר בנושא העברת הכספים כי ""על שולחן ועדת הכספים מונחות פניות תקציביות בהיקף של מיליארדי שקלים, עבור פעולות שונות וחיוניות של הממשלה ובהן, בין היתר, גם תשלום למפעילי התחבורה הציבורית. דיון הוועדה שנקבע במטרה לדון בפניות בוטל, וכרגע לא פורסם בלו"ז הוועדה מתי, אם בכלל, היא צפויה להתכנס ולדון בהן".

שיירות אוטובוסים במחאה על החלטת החשב הכללי שלא להעביר את התקציבים הנדרשים לדלק ולהפעלת התחבורה הציבורית (צילום באדיבות פורום תח"צ)

פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מאגד תחתיו את כל חברות התחבורה הציבורית הפרטיות (אפיקים, קווים, מטרופולין, סופרבוס, נתיב אקספרס, אגד תעבורה, דן בדרום, דן בצפון ודן ב"ש).

Leave a Reply

Name *
Email *
Website