חברי קיבוץ יפעת הצביעו נגד השכרת קרקע להקמת תחנת כוח מופעלת גז

כפי שדווח ‘בדבר ראשון’ בשבוע שעבר, הצביעו חברי קיבוץ יפעת על התקשרות עם מיזם להקמת תחנת כוח בה שותפים חברת "מבטח שמיר" בבעלות מאיר שמיר ואיש העסקים מוטי פרידמן, לשעבר מנכ"ל חברת החשמל והכריעו נגדה ברוב של 136 מתנגדים מול 77 תומכים.

המרחק בין תחנת הכוח המוצעת בקיבוץ יפעת ליישובים הסמוכים (מתוך תשריט שטח התחנה)

להצעה התנגדה המועצה האזורית וכן תושבים מיישובים בסביבה, אלה חוששים מהשלכות בריאותיות כתוצאה מהחלטה שאין להם דרך להשפיע עליה. הסיבה היא המסלול שהתוותה ממשלת ישראל בהחלטה 2952 באפריל 2017, לפיה ניתן לדלג על מוסדות התכנון המקומיים ולהעניק מעמד של ‘תכנית תשתית לאומית’ למיזמים פרטיים של תחנות כוח, לרבות מיקום התחנה, שתיקבע בהסכם בין יזמים לבעלי קרקעות, ותאושרר בוועדה לתשתיות לאומיות.

כבת יפעת אני גאה!
חברי קיבוץ יפעת שאפו ענק.
כל הכבוד!!!!
אנשי יפעת בחרו בחיים!!!
ככה נראים אנשים ערכיים.
היפעתים דחו…

פורסם על ידי ‏רותי בנין‏ ב- יום שישי, 8 במרץ 2019

התחנה המדוברת הייתה אמורה לספק חשמל בהיקף של 500-600 מגה-וואט. תכנית אחרת, שהמדינה מקדמת בכוחות עצמה, נמצאת באזור התעשייה המשותף למועצת עמק יזרעאל ומגדל העמק, סמוך לכפר ברוך ושמה "שגיא 2000".

נגה, חברת יפעת, שהטילה ספק בהיקף המידע שקיבלו חברי הקיבוץ על תחנת הכוח וניסתה לשכנע חברים להתנגד, מסרה ל’דבר ראשון’ כי זו הצבעה חד-משמעית נגד מהלך של הקמת תחנת כוח מופעלת גז על שטח יפעת. "אני חשה שמחה והתרגשות גדולה על שחברי יפעת הסכימו לוותר על כסף, בתמורה לבריאות ושמירת הסביבה והמרקם החברתי באיזור", אמרה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website