חברת IDE ובנק לאומי זכו במכרז להקמת מתקן ההתפלה “שורק 2”

חברת IDE טכנולוגיות ובנק לאומי נבחרו כזוכים במכרז PPP להקמת מתקן ההתפלה החדש בשורק, כך לפי הודעה משותפת למשרד האנרגיה והאוצר, שפורסמה היום (שלישי). הצעתה של חברת IDE עמדה על מחיר נמוך של כ-1.45 שקלים לקוב מים, כ-65 אגורות פחות לעומת המחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום. הוזלה זו עשויה לחסוך למשק המים כ-3.3 מיליארד שקלים לאורך תקופת פעילות המתקן. מתקן "שורק 2", המיועד לכושר תפוקה של 200 מיליון קוב מים לשנה, צפוי להיות הגדול מסוגו בעולם ולהגדיל את כושר ההתפלה של ישראל בכ-35%.

ברקע הזכיה, ביקורו לפני כשבועיים של מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, בו נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, תוך שהוא מזהיר מפני עומק המעורבות הסינית בכלכלת ישראל. לא ידוע האם פומפאו התייחס ישירות לנושא מתקני ההתפלה בפגישותיו.

מתקן ההתפלה שורק (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

שתי החברות שהתחרו כעת, החזיקו בעבר במשותף במתקן ההתפלה "שורק". המתקן נתפס בשנה שעברה בעבירה של המלחת מים מעל הרף המקסימלי בהסכם, תוך שהוא מסווה את העובדה כי כיבה חלק מהליכי הטיהור בשעות בהן אין בדיקות בקרה ובכך נחסכו למתקן הוצאות. בעקבות ועדת חקירה ממשלתית, הוחלט כי המתקן יספק מים בחינם, בשווי של 75 מיליון שקלים, כקנס. למרות הפרת ההסכם וההסתרה, הוועדה לא פסלה את האצ’יסון וIDE מהתמודדות במכרז "שורק 2".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מימון "שורק 2" יתבצע על-ידי קבוצת גורמים מממנים, ביניהם בנק לאומי, בנק KFW הגרמני ובנק ההשקעות האירופי (EIB) שיעמיד לטובת הפרוייקט הלוואה בהיקף של 150 מיליון אירו.

שר האוצר, ישראל כ"ץ אמר כי מתקן ההתפלה שיוקם יחסוך סכומי עתק למשק המים. "אמשיך לפעול לפיתוחן של תשתיות לאומיות בעלות חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל".

זאב אלקין, שר משאבי המים, אמר כי סיום המכרז ויציאה לדרך בהקמת מתקן התפלה חדש בשורק הוא אירוע היסטורי במשק היום הישראלי. "הקמתו תיתן למדינת ישראל ביטחון באיתנות משאבי המים שלנו גם ברצף של שנות בצורת, והמכרז החדש מאפשר גם לצמצם את העלויות בצורה ניכרת".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website