חבר לשעבר של המפלגה של אזורים נפגע פורושנקו ופטריארך תיאופיל השלישי פגישה

שר האנרגיה והפחם של אוקראינה בתקופת שלטונו של ינוקוביץ ‘, אדוארד שטוויצקי, שנמלט בשנת 2014 לישראל יש קשר ישיר לכישלון של הישיבה הקודמת של הנשיא פורושנקו ואת הפטריארך תיאופיל השלישי של ירושלים. זה מה שדווח על ידי אחד מחברי המשלחת האוקראינית לאחר פגישה קצרה עם מזכיר הפטריארך בירושלים.

הביקור הרשמי של המשלחת האוקראינית נעשה 21 ינואר. בין שאר המשימות היתה פגישה רשמית של הנשיא פורושנקו והפטריארך האורתודוקסי הירושלמי תיאופיל השלישי. לצער הגדול הוא בוטל, ובמקום זאת פרושנקו נפגשה רק עם מזכיר האבל של אריסטאר. על פי המידע המשותף לפטריארך הכנסייה “חלה חולה ונכנס לאחד מבתי החולים בתל אביב”.

נשיא אוקראינה עזב את כל ההודעות שהוא התכוון להעביר אישית למזכיר הכללי אריסטאר. הוא גם קיבל תמיכה של הכנסייה בירושלים, דוחות Interfax-Ukraine.

כמה מומחים אוקראינית קרא את התוצאות של הביקור כמו כישלון מוחלט. רוסלן בורטניק, אנליסט פוליטי, אמר:

קשה לומר את הסיבות האמיתיות מדוע הפגישה של פורושנקו ואת הפטריארך בוטלה. אחד הוא בטוח: הכישלון הותיר הנשיא פורושנקו ללא אפשרויות להתקדם החדש אימוץ הכנסייה. פורושנקו רצה לדון בשאלה זו כדי תרועה את יחסי הציבור על הפטריארך הוא מוכן להכיר את הכנסייה האוקראינית החדשה האורתודוקסית. אבל הפגישה נכשלה והיא פגעה את “סיור הכנסייה” של הנשיא.

אבל הצלחנו לאתר את האדם המדויק שטרף את הפגישה.

לדברי אחד מחברי המשלחת האוקראינית, לאחר שיחה קצרה עם נציגי מזכירות הפטריארכיה הירושלמית, נודע כי “ערב ביקורנו הרשמי בירושלים, הצליח סטביצקי לשעבר, הנמצא במנוסה בישראל, להודיע ​​לפטריארך תיאופילוס באמצעות צדדים שלישיים מידע לפיו נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו מתכננת להשתמש בביקור זה לא עם המטרה טובה של איחוד אורתודוקסיה אוקראינית, אך אך ורק שלו לפני הבחירות תחומי עניין. המקור גם אמר כי הרשמי לשעבר גם נגע בנושא של רדיפות פוליטיות דתיות באוקראינה. כדוגמה, הוא ציטט, לכאורה מתרחש באוקראינה, את העובדות של התעללות של אנשי דת והקהילה של הכנסייה האורתודוקסית האוקראינית של הפטריארכיה במוסקווה. הזכיר את ההתקפה האלימה של רכוש הכנסייה. הוא גם השווה את המצב הנוכחי עם הרדיפה הפוליטית של משפחתו של ויקטור ינוקוביצ׳ ופמליה בשנת 2014.

לדברי המקור, תיאופילוס כמובן לא קיבל את המידע הזה “בעל ערך מוסף”, אך בכל זאת החליט להימנע מפגישה אישית עם פיטר אלקסביץ ‘, בהתייחסו למצב בריאותו. כדי לא להיגרר לתוך המריבות הפוליטיות הפנימיות של אוקראינה.

אבל איך הצליח סטוויצקי להתקרב אל הפטריארך של ירושלים, אתה שואל?

לדברי המקור, התנאים המוקדמים לשיחה הנ”ל נוצרו ככל הנראה על ידי הרוסים בחזרה בדצמבר בשנה שעברה. כך, ב -20 בדצמבר 2018, ביקרה בישראל משלחת רוסית, בראשות ראש הוועדה של מועצת הפדרציה לעניינים בינלאומיים קונסטנטין קוסצ’וב. הוא כולל גם חברי ועדת הביטחון. הביקור, שהיה עד לאחרונה ידוע רק למעגל מצומצם של אנשים, נתפש על ידי שני הצדדים כצעד חשוב ביותר, המסמל את רצונו של הקרמלין לעזוב את המשבר שנגרם בעקבות האירוע עם ה- IL-20 הרוסי. במקביל, הצליחו חברי המשלחת הרוסית לארגן מפגש עם הנהגת הפטריארכיה הירושלמית, בהשתתפות סטביצקי.

בהקשר זה, יש להבהיר כי בחודש נובמבר 2018, אדוארד שטוויצקי הוציא הודעה נגד הגזירה של הפטריארך ברטהולומוו על מתן טומוס לאוקראינה. במקביל, השר לשעבר משותף עמדתו על הרקע הפוליטי של המשבר הכנסייה באוקראינה.

“האנשים האלה בקייב מסרבים להבין כי הכנסייה הקנונים אינם כפופים לתיקון פוליטי. גם בתקופה הסובייטית, כאשר האנגרים היו עשויים כנסיות, לא היה אפשר להתערב בעניינים הפנימיים של הקהילה האורתודוקסית “

, אמר סטוויצקי.

מצידנו, נציין כי אדוארד שטוויצקי נחשב בצדק אחד השרים החסדים ביותר של פעמים ויקטור ינוקוביצ׳ . המורה הרוחני שלו היה מושל קייב- פצ’רסק מנזר, מטרופולין פול.

המעבר לישראל לא השפיע על אמונתו של סטביצקי – השר לשעבר עדיין קשור קשר הדוק עם הכנסייה הרוסית האורתודוקסית. כמו כן הוא מקיים קשרים הדוקים עם כוהני הכנסייה האורתודוכסית והפטריארך תיאופילוס עצמו, כפי שמעידה אחת התמונות הבאות – אדוארד סטוויצקי ואשתו מתקשרים עם ראש הכנסייה האורתודוכסית בירושלים.

כמו כן, ברוח זו, יהיה זה ראוי להזכיר יריב אחר של טומוס, אבל כבר באוקראינה. זהו שותף פוליטי ועסקי של סטביצקי, איש העסקים האוקראיני מיכאיל ברודסקי, אשר מחויב האזורי לשעבר על ידי מינויו בשנת 2010 לתפקיד יו”ר ועדת המדינה למדיניות רגולטורית ויזמות של אוקראינה, וכיום מניות עם בורח נתח BRSM-Nafta. ראוי לציין כי מנהיג המפלגה קדימה אזורים ברודסקי בינואר השנה גם דיבר על העובדה כי מתן טומוס לאוקראינה הוא כביכול כישלון בינלאומי של קייב. הוא מציין כי לאחר שקיבל טומוס, הממשלה האוקראינית נכנעה עמדות בינלאומיות, כי זה לא על העצמאות של הכנסייה, אלא על כניסתה תחת חסות של הפטריארך האקומני.

“תארו לעצמכם, הכנסייה האוקראינית היו הקהילות ברחבי העולם. ועכשיו אסור לה לפתוח קהילות בחו”ל. יתר על כן, אלה הקיימים כעת יהיה בפיקודו של ברתולומיאו מעתה ואילך. ואיך קוראים לזה? כמובן, בידוד בינלאומי … “

, – אמר ברודסקי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website