חוק איסור צריכת זנות יעלה לקריאה שנייה ושלישית, לצד תקציב שיקום

חוק איסור צריכת זנות צפוי להיות מאושר לקריאה שנייה ושלישית מחר (שלישי) בוועדת החוקה בכנסת. יחד עמו, צפויה להיות מוצגת בוועדה תוכנית שיקום, טיפול וחינוך ראשונית – המיועדת לשנת 2019. בדיון הקודם שהתקיים בוועדה בנושא, התחייבה מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור להביא תוכנית זו לאחר תיאום בין כלל המשרדים הרלוונטיים, על אופן הרחבת המענים הקיימים במשרדים, הכוללים מענק תקציבי נוסף ממשרד האוצר.

לצד ההבטחות האלו, ישנן עדיין רבות ורבים המטילים ספק בכוונת החוק, ומביעים סקפטיות לגבי האחריות על אוכלוסיות הקצה בנמצאות בזנו – בינהן הקהילה הטרנסית ונשים בסמים.

כזכור, באוגוסט האחרון, לצד העברת החוק בקריאה ראשונה, אישרה הממשלה הקמת צוות ליישום ההמלצות לצמצום צריכת הזנות בישראל. הצוות שיוקם יופקד על בדיקת האופן בו ניתן ליישם את מסקנות הצוות הבין-משרדי לצמצום תופעת הזנות, שכולל המלצות הנוגעות לשיקום וטיפול בנשים בזנות, חינוך כנגד צריכת זנות, שינוי תודעה בהקשר זה, וחקיקה.

עצרת הזכרון לג’סיקה ו-59 קורבנות הזנות שנערכה באוגוסט 2017 (צילום: שילה ע., באדיבות המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות)

אם וועדת החוקה תאשר את החוק, הוא יעלה בשבועות הקרובים לקריאה שנייה ושלישית במליאה, לצד הבאת תוכנית השיקום המוצעת לאישור הממשלה. בעתיד, תאלץ הממשלה להכריע האם להכניס את תקציבי השיקום המורחבים לבסיס התקציב, באופן שיאפשר מענק שנתי קבוע שלהם.

נוסח הצעת החוק שיובא לאישור הוועדה ביום שלישי, קובע שאדם שצורך זנות או מנסה לצרוך זנות, וכן אדם שנמצא במקום המשמש בעיקרו לצריכת זנות, עובר עבירה שדינה קנס בגובה 1,500 שקלים בעבירה הראשונה, ו-3,000 שקלים בעבירה חוזרת. בנוסף, הוצע כי בעתיד תינתן אפשרות להמיר חלק מהקנס בהשתתפות צרכן הזנות ב"ג’ון סקול", סדנה חינוכית למניעת צריכה חוזרת. שופט יכול לקנוס עד 14,000 שקלים, אם צרכני הזנות יבחרו לערער על הקנס שהוטל עליהם ולהישפט. הצעת החוק חלה על צריכת זנות בגירים בלבד, היות וצריכת זנות מקטינות וקטינים היא עבירה פלילית, שעונשה 5 שנות מאסר.

בעוד הענישה שנבחרה לחוק היא מנהלית, תינתן בידי התביעה האפשרות להעמיד צרכן זנות לדין פלילי, זאת במקרים חריגים ולפי שיקול דעת התביעה. מקרים חריגים יכולים להיות במקרה של צרכן זנות אלים, צרכן זנות שנתפס חוזר על העבירה פעמים רבות, או במקרה של עבירות נלווית לעבירת צריכת הזנות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website