חוק הלאום מרחיק את האזרחים הערבים מן הקלפי

מפליא שראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, שבאמת הוא אחד מהמבינים הגדולים בהבנת הנפש הערבית, לא הבין עניין כל כך בסיסי כמו חשיבות תחושת הכבוד, שהיא ערך יסודי בסולם הערכים הערבי, כאשר יזם ודחף את חוק הלאום.

כדי להסיר ספק, אני תומך בחקיקת חוק לאום לישראל, כי דווקא בגלל המתקפה המרוכזת על הגדרתה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, על ישראל להגדיר את עצמה ככזאת. יתר על כן, כל הנוסחאות האחרות, כמו מדינת כל לאומיה, או מדינת כל אזרחיה, למרות שהן נשמעות יפה, הן הרות אסון, כי הן יגררו את ישראל למצבה של סוריה, אבל זה דורש דיון נוסף.

לענייננו, כאשר שינו את חוק הלאום מן הכתוב בהצהרת העצמאות, כלומר: השמיטו את ערך השיוויון ללא יהודים, הרי הערבים אזרחי מדינת ישראל חשו פגועים, ובצדק, ומה שיותר חמור – נפגעה גאוותם, וכאשר נפגעה הגאווה נפגע הכבוד, וכאשר נפגע הכבוד, יש לעשות משהו כדי לתקן את הגאווה. והדבר הראשון, ונקווה שהאחרון, שייעשה הוא החרמת הבחירות, כצעד ראשון לקראת התנתקות רגשית מן המדינה שמעליבה אותך.
ובאמת, אחרי יום שלם בו הסתובבתי "ברחוב הערבי" בישראל, ברור לגמרי שהלכי הרוח הם שלא להשתתף בבחירות, "כי המדינה לא רוצה אותי", ולרשימות הערביות אין שום השפעה בכנסת.

בכפרי הדרוזים התחושה קשה יותר. שם אומרים: "הערבים בין כה וכה פחות חשוב להם להיחשב כישראלים. לנו זה חשוב מאוד, ולפיכך בנו המדינה פגעה יותר". גם בין הדרוזים יש הלכי רוח של החרמת הבחירות. מה שמבטל תחושה זאת היא ההשתתפות הערה של מועמדים דרוזים ברשימות מגוונות.

ישראל צריכה להיות מוגדרת כמדינה של היהודים. על זה אין וויכוח. השאלה היא – איזה יהודים, יהודים פתוחים המקבלים את האחר, ורואים כמובן מאליו שגם הלא יהודים יש להם הזכות לשיוויון ולכבוד,
או…

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר שומר השאול

Leave a Reply

Name *
Email *
Website