חוק הקנסות יגיע לכנסת לקריאות 3-2 לאחר שאושר בוועדת החוקה

ועדת החוקה אישרה היום (חמישי) אחר הצהריים את חוק העלאת הקנסות. הוא עדיין כפוף לאישור בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

את הדיון ניהל ח"כ עמית הלוי (הליכוד) במקום יו"ר הוועדה יעקב אשר (יהדות התורה).

"הבעיה לא תיפטר בסנקציות או בקנסות", אמר ח"כ הלוי, "אני מדבר על שיח ציבורי של מגזרים. דווקא המשברים האלה בדרך כלל חשפו את הקולקטיב שלנו, דווקא המגפה הזו מבחינה את המפריד בין הקהילות והשבטים השונים. אני בטוח שהכוונות הן טובות. באה מגיפה, כל שבט מתגונן, וכל השיח הוא ששבטיות מכה בנו. אני מבקש להזכיר זאת לפני האישור. עשינו שינוי מקהילה לעם, בואו לא נחזור לקהילות. זה נכון גם למשותף הקהילתי וגם האזרחי. *אנחנו חוזרים להצעת החוק המקורית, כמו שהדברים סוכמו, ואם יהיו תוספות, הממשלה תעביר אותם והם ידונו פה".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפי הצעת החוק הקנס המרבי שניתן יהיה לקבוע בתקנות לגבי הפרת הגבלות מסוימות יועלה כך שבמקום 5,000 שקלים יעמוד על 10,000 שקלים. בדברי ההסבר נכתב כי העלאת הקנס המרבי תאפשר לקבוע מדרג של קנסות בהתאם לגודל העסק, מספר המשתתפים באירוע, מספר התלמידים במוסד החינוך ועוד.

ח"כ תהילה פרידמן (כחול לבן) (צילום: דוברות הכנסת, שמוליק גרוסמן)

בהצעת החוק מוצע להרחיב את האפשרות להוציא צווי סגירה ובין היתר להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך. בנוסף, מוצע לאפשר להטיל כפל קנס על מי שהפר את הבידוד פעם נוספת תוך יומיים ממועד הודעת תשלום קנס

בין היתר מוצע להעלות הקנסות על הפעלת מקום הפתוח לציבור או בית עסק, בדרך של פתיחתו לציבור, בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות, ועל הפרת ההגבלות לעניין מסיבה, כנס, טקס, לרבות טקס דתי, פסטיבל, טיול מאורגן, אירוע ספורט, מופע בידור או מופע אומנות.

כמו כן מוצע להחמיר את הקנסות על הפעלה של מוסד המקיים פעילות חינוך, בדרך של פתיחתו ללומדים, לחניכים או למטופלים בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות. יצוין כי הכוונה היא לקבוע בתקנות סכומי קנסות שונים בהתאם להיקף ההפרה ולעוצמת הסכנה הנשקפת ממנה.

תמכו בהצעה: מ"מ היו"ר ח"כ עמית הלוי (הליכוד) והח"כים אסנת מארק הלוי (הליכוד), ולדימיר בליאק, משה טור פז (יש עתיד תל"ם), תהלה פרידמן, יעל רון בן משה (כחול לבן)

ח"כ אסנת מארק (הליכוד) (צילום: דוברות הכנסת, שמוליק גרוסמן)

החוק להעלאת הקנסות נדון אתמול (רביעי) בוועדת החוקה של הכנסת בראשות יעקב אשר (יהדות התורה). לפי החוק, לממשלה יותר להעלות את הקנסות על פתיחת עסק, אולם אירועים ומוסד חינוך ל-10,000 שקלים במקום 5,000 כיום, ובנוסף ניתן יהיה להטיל צו סגירה על מוסד שייפתח בניגוד להנחיות. בדברי ההסבר לחוק מצוין שהכוונה היא להטיל קנסות דיפרנציאליים בהתאם למספר הילדים במוסד החינוכי.

החוק הונח על שולחן הכנסת כבר בנובמבר, אך בלחץ הסיעות החרדיות חקיקתו לא קודמה. כעת סיכם נתניהו עם ראשי הסיעות החרדיות כי יתמכו בחוק, והוא עבר השבוע בקריאה ראשונה במליאה. דיון ועדת החוקה, שעסק בהכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, הסתיים בלא הצבעה עקב מחלוקת על דרישת הסיעות החרדיות לריכוך סעיפים שונים בחוק, ביניהם דרישה למספר התראות למוסד חינוך עד סגירתו, או לכך שהסגירה תאושר על ידי קצין בדרגת רב-פקד בלבד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website