ח”כ ארבל: לאפשר לאזרחים בחל”ת לשמור על זכאותם לדמי אבטלה תוך כדי פתיחת עסק זעיר

ח"כ משה ארבל (ש"ס( מפציר בשר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) להתיר לכלל האזרחים המובטלים או בחל"ת לשמור על זכאותם לדמי אבטלה, גם אם יפתחו עסק זעיר במתכונת ‘עוסק פטור’. הדברים נכתבו במכתב שנשלח היום (ראשון), "חרף קדושת ימי המועד" כפי שציין ארבל, לנוכח המשבר הכלכלי שהחמיר בשל הסגר השני. 

במכתבו כותב ח"כ ארבל כי "נגיף הקורונה והמגבלות החמורות שהוטלו על פעילות המשק החל מחודש מרץ הובילו לעלייה חדה באבטלה אשר עמדה בשיאה על למעלה ממיליון איש (לרבות מי שהוצא לחל"ת בגין המשבר הכלכלי). בחודשי הקיץ חל שיפור הדרגתי ובתחילת חודש ספטמבר, קודם הכניסה לסגר השני, עמד מספר המובטלים על כ-470 אלף איש. לפי הערכות, "סגר החגים" בו אנו מצויים צפוי להוסיף מאות אלפי אנשים למעגל האבטלה, בעיקר אם יוארך אחרי חג שמחת תורה". 

ארבל טוען שבמצב הנוכחי, מעדיפים מקבלי דמי האבטלה את הוודאות שבתשלום הזה, המובטח עד יוני 2021, על פני הזדמנויות של חיפוש עבודה או פתיחת עסק.  
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"בין המובטלים והעובדים שהוצאו לחל"ת אלפי עובדים מוכשרים אשר יכולים לתרום רבות לכלכלת ישראל כעצמאים, אם יפתחו עסק, אך חוששים לאבד את דמי האבטלה להם הם זכאים. אנומליה זו מובילה בסבירות גבוהה גם להתפתחותו של שוק שחור הפטור מפיקוח המדינה וממיסוי. 

ארבל מציע שמשרד האוצר ישקול להתקין הוראת שעה, לפיה אין לקזז את דמי האבטלה והחל"ת המגיעים לשכירים שפוטרו מעבודתם מהכנסתם המתקבלת מפתיחת עסק זעיר פטור ממע"מ בתקופה הרלוונטית. עוד מוצע להעלות את הפטור ממע"מ במתכונת ‘עוסק פטור’ ל200,000 ש"ח בשנה.  

מעמד ‘עוסק פטור’ לא פוטר את בעל העסק מתשלום מדיווח שנתי למס הכנסה, מע"מ ומביטוח לאומי, ומתשלום מס הכנסה משוקלל על כלל הכנסותיו, כמו גם מדמי ביטוח לאומי.  

עם זאת, המתכונת שמציע ארבל מתאימה רק למי שמעוניין לפתוח עסק, אך תשמור על המוטיבציה הנמוכה להשתלב בשוק העבודה כשכירים, בכל משרה שלא משלמת שכר גבוה משמעותית מדמי האבטלה של אותו עובד.  

Leave a Reply

Name *
Email *
Website