חלוץ נשאר חלוץ

אחרי 20 שנות קריירה מקצוענית החלוץ האגדי מחוף השנהב דידייה דרוגבה הודיע על פרישה ממשחק פעיל. דרוגבה בן ה-40 נפרד אחרי קריירה מזהירה על המגרש במהלכה כיכב במדי צ’לסי, מארסיי וגלאטאסראי. בשלוש שנים האחרונות שיחק בליגת ה-MLS האמריקאית. עיקר הקריירה שלו הייתה באנגליה במדי ה"הבלוז" שם הם מדורג במקום הרביעי בכל הזמנים בטבלת המבקיעים של הקבוצה עם 164 שערים, הוא גם הכובש המצטיין שלה בליגת האלופות עם 36 שערים.

בהודעת הפרישה בפוסט ברשת האינסטגרם כתב דרוגבה: "אם מישהו אומר לכם שהחלום שלכם גדול מדי, רק תגידו תודה ותמשיכו לעבוד קשה יותר ובאופן חכם יותר כדי שהחלום יהפוך למציאות. תמיד תאמינו. אני רוצה להודות לכל השחקנים, המאמנים, הקבוצה והאוהדים שפגשתי ושהפכו את המסע הזה לאחד במינו. אני שולח חיבוק גדול למשפחתי, הקבוצה הפרטית שלי שתמיד תמכה בי".

⚽️ 104 goals
????️ 55 assists
???? 4 Premier League titles
???? 2 Golden Boots

Good luck in retirement, @didierdrogba! pic.twitter.com/DtHCyy9KsG

— Premier League (@premierleague) November 22, 2018

דרוגבה החל את הקריירה בלה מאן הצרפתית ולאחר ומכן עבר לגנגאן ומשם למועדון הפאר הצרפתי מארסיי. אחרי עונה מזהירה בקבוצה מדרום צרפת, הוא עבר לצ’לסי ושם היו תשע שנים הנהדרות שלו בקריירה (2004-2012 ו-2014-2015), בהן היה שותף בכיר לזכייה בארבע אליפויות אנגליה, ארבעה גביעים, שלושה גביעי הליגה ופעם אחת בליגת האלופות. באמצע דרוגבה עבר גם בגלאטסראיי הטורקית (2012-2014). אחרי שעזב את צ’לסי, חתם ב-2015 במונטריאול אימפקט מה-MLS. ב-18 החודשים האחרונים שיחק בקבוצת פיניקס רייזינג שהוא אחד מבעליה.

דרוגבה ייצג את נבחרת חוף השנהב במשך 12 שנים בהמהלכן כבש 65 שערים ב-123 הופעות, בהן העלה את ה"הפילים" העלה שלוש פעמים למונדיאל.

pic.twitter.com/cBryetDrfe

— Didier Drogba (@didierdrogba) November 21, 2018
כדורגל במקום מלחמה

לאורך שנות הקריירה, ובעיקר לקראת סופה, דרוגבה ניצל את מעמדו ככובש עולמי כדי לעזור לקדם בקידום מדינתו חוף השנהב, מוכת העוני ומלחמות האזרחים. דרוגבה מספר שכילד זכר את מדינתו כמקום יפה, שקט ונעים לחיות בו וכאשר בשנת 2002 פרצה מלחמת אזרחים במדינה, הרגיש צורך לעשות משהו אך לא ידע מה. ב-2005 הנבחרת הלאומית בהנהגתו ניצחה במשחקי המוקדמות את נבחרת סודן 1:3 והבטיחה בפעם הראשונה את השתתפותה במונדיאל. בסיום אותו משחק, הקפטן והכוכב של הנבחרת, ביקש משאר שחקני הקבוצה לשדר מסר לאומה בערוץ התקשורת המקומית, בו הם כורעים ביחד ברך בפני המצלמה ומבקשים מהלוחמים והמנהיגים להפסיק את מלחמת האזרחים הנוראית, "זה משהו שעשינו באופן ספונטני" סיפר לרשת הטלוויזיה אל-ג’זירה, "כל השחקנים שנאו את מה שקרה באותו הזמן במדינתינו, והעלייה למונדיאל היה הרגע המושלם שלנו לפנות לעם שלו".

דרוגבה לא הסתפק רק במסר לאומה, לאחר המשחק הוא הלך ונפגש עם המורדים ועם כוחות הנשיא, והצליח לשכנע את כולם לקיים את המשחק הבא של הנבחרת מול מדגסקר בבירת המורדים, בואקה. דרוגבה סיפר כי: "לראות את שני המנהיגים ביחד במהלך נגינת ההמנונים היה רגע מרגש במיוחד, הרגשתי באותו הרגע שחוף השנהב נולדה מחדש".

דידייה דרוגבה, נבחרת חוף השנהב (AGIF / Shutterstock.com)

במהלך המשחק נציגי הממשלה והמורדים שרפו משאית מלאה בצינורות ברזל כסמל של "להבות השלום" ובסיום אותה התקופה הושג הסכם שלום בין שני הצדדים הלוחמים. זה היה הישג חסר תקדים לשחקן כדורגל בעולם, מיד עם החתימה על ההסכם דרוגבה הוציא הצהרה לעיתונות בה נכתב: "זכיתי בהרבה גביעים בחיי, אבל שום דבר לא משתווה לעזרתי בניצחון בקרב על השלום בחוף השנהב".

גם בהמשך, כאשר שוב היו מחלוקות בין הצדדים, דרוגבה מיד נקרא לדגל כדי לעזור לגשר בין הצדדים. הוא המשיך גם בהשקעה כלכלית והקים קרן שתעזור בשיפור התשתיות במדינתו, כולל הקמה של חמישה בתי חולים ברחבי המדינה בעלות של כ-5 מיליון דולר מכספו.

חוף השנהב היא המייצרת הגדולה בעולם של קקאו. לפי הבנק העולמי, ענף הקקאו מהווה 15% מהתוצר המקומי הגולמי, יותר מ -50% מהכנסות הייצוא, ובמיוחד שני שלישים מהמשרות וההכנסות של האוכלוסייה. כאשר כ-1.3 מיליון ילדים ברחבי חוף השנהב עובדים בשדות הקקאו וחלקם הגדול לא זוכים בהזדמנות לחינוך איכותי באזור מגוריהם.

???????? In an interview with AFP, Didier Drogba takes aim at the 'malaise' in #IvoryCoast football, and explains why he's pitching in for disadvantaged children as his charity inaugurates a new school for 350 pupilshttps://t.co/lh868IYJfN pic.twitter.com/b1i4pTOFGk

— AFP news agency (@AFP) January 19, 2018
כובש גם בחינוך

דרוגבה החליט לשנות את מצב החינוך במדינתו ולגייס לכך משעבים רבים כדי לחולל שינוי אמיתי. בחודש ינואר האחרון, נפתח בית ספר בכפר פוקו-קואמקרו שיתן מענה ל-350 ילדים שגדלים באזור מגדלי הקקאו, ומקבלים הזדמנות לקבל חינוך איכותי ומשמעותי. בית הספר שנבנה מכספי הקרן של דרוגבה,  כולל שש כיתות, גן ילדים, מזנון, מגרש ספורט ושלוש דירות מגורים כדי למשוך מורים איכותיים שיגורו וילמדו בבית הספר.

בראיון שהעניק ל-AFP הצרפתית אמר: "הדרך הטובה ביותר להשפיע על עתידו של העם היא לחנך אותם, כי דרך החינוך, אנחנו נמנעים בהרבה בעיות סוציו-אתניות, אנחנו לומדים סובלנות ונמנעים ממלחמות. החינוך מספק יציבות פוליטית וכלכלית. אני אומר לאנשים צעירים שרוצים להיות דידייה דרוגבה, סמואל אטו, יאיה טורה: החינוך חשוב מאוד, זה מה יאפשר לך להיות קריירה טובה. כאשר אני החלטתי לקחת את האתגר לבנות בתי ספר, כולל זה של פוקו-קואמקרו".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website