“חלקי, רעוע ולא מספק”: הביקורת והשאלות הפתוחות על מתווה החזרת הגנים והיסודיים

המתווה שפרסם משרד החינוך לחזרה ללימודים של תלמידי כיתות א’-ג’ וילדי הגנים (6-3), וכן הודעת משרד העבודה לפיה המתווה יחול גם על מעונות היום שבפיקוחו (גילאי לידה עד 3), עורר ביקורת מכל הצדדים המעורבים: ההורים, מפעילי הגנים הפרטיים ומפעילי מעונות היום שבפיקוח. המתווה, שאושר ביום שני בוועדת השרים לענייני קורונה, יובא לאישור הממשלה בשישי הקרוב, בכפוף להערכת המצב. המתווה כולל החזרת מעונות היום וגני הילדים לפעילות במתכונת של חלוקת כל מסגרת לשתי קבוצות, אחת מהן תגיע לגן בימים ראשון עד שלישי והשנייה בימים רביעי עד שישי, והחזרת כיתות א’ עד ג’ ללימודים בבתי הספר בימים ראשון עד חמישי, בקבוצות של עד 15 תלמידים במרחב אחד.

הנהגת ההורים: לא ניתן מענה להורים העובדים

עם פרסום המתווה, מתחה הנהגת ההורים הארצית ביקורת על המענה החלקי שניתן בו לצוקך של ההורים לחזור לעבודה. על פי הצעת המשרד, ילדי הגנים ילמדו בקבוצות שיחלקו את כיתות הגן לשניים, ולא יעלו על 17 ילדים בכל קבוצה. העובדה שלפי המתווה קבוצה אחת תפעל בימים ראשון-שלישי והשנייה ברביעי-שישי, טוען הארגון, משמעה שהורים רבים לא יוכלו לצאת לעבודה לפחות חצי מהשבוע.

למרות טענת משרד החינוך, לפיהן ההצעה נבנתה בהתאם להגבלות להנחיות משרד הבריאות, ולכן לא ניתן לשנות אותו, אמרו בהנהגת ההורים כי "כל עוד לא יימצא מענה מיידי והולם להחזרתם של ההורים לשגרת עבודה, קיימים סביב מתווה זה ספקות רבים באשר לסיכויי הצלחתו".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

תלמידים חוזרים לבית הספר. ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: חן לאופול/פלאש90)

ארגון הגנים הפרטיים: הסדר חלקי ורעוע מבחינה בריאותית וחינוכית

"לצערנו, המתווה המוצע אינו כולל כללים והנחיות שיבטיחו את השמירה על בריאות ילדינו הרכים ובריאות הצוות, ואינו נותן מענה לרצף החינוכי של הפעוטות בגיל לידה עד שלוש שנים ולרצף תעסוקתי לצוותים", כתב ארגון הגנים הפרטיים בישראל להורי הילדים. עוד טענו במכתב כי המתווה של משרד החינוך לא כולל התייחסות לשלב ההתפתחותי של הפעוטות ולצורכיהם.

לטענת הארגון, ההסדר המוצע "אינו מספק והוא חלקי ורעוע, ועל כן יוצר לנו קושי אמיתי לקבל אותו כפי שהוא כיום. לא ייתכן, שלא יתקבל תדריך מפורט ורשמי הכולל הוראות תפעול מגורמי הבריאות והפדגוגיה המוסמכים וההולם את המצב הקשה השורר בשל הקורונה".

עוד כתב הארגון כי הרשויות הרלוונטיות לא יצרו תשתית מותאמת, הן מבחינת תפעול והן מבחינת תקצוב, וכי "נמשיך לפעול במלוא המרץ על מנת להבטיח את שלומם, בטיחותם וחינוכם של הילדים ועל מנת להבטיח גם את שלום הצוותים החינוכיים".

מפעילי המעונות: החזרה בלתי אפשרית, נדרש זמן היערכות

על פי הארגונים המפעילים את מעונות היום לגילאי 3-0, פתיחתם ביום ראשון אינה אפשרית "גם בתרחיש האופטימי ביותר", מכיוון שנדרשת לכך היערכות של מספר ימים. גם בארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים (נעמת, ויצ"ו ועוד) וגם בארגון מעונות היום הפרטיים אמרו כי לא התקיימה הידברות איתם בנושא. במשרד העבודה והרווחה טענו כי הארגונים קיבלו הודעה בנושא בתחילת השבוע.

בהודעה שנשלחה אתמול (שלישי) לכלל הורי הילדים במעונות המופעלים על ידי נעמת נכתב כי "הארגונים המפעילים לא קיבלו כל הודעה על פתיחת המעונות ביום א’, והופתעו לשמוע על כך מהתקשורת. הארגונים מעוניינים להשיב את המערכת לפעילות, ולכן יזמו והציגו בפני משרד האוצר ומשרד העבודה והרווחה מודל לחזרה לעבודה במעונות. טרם התקבלה תשובה על כך מהגורמים הרלוונטיים. בין השאר הדגישו הארגונים כי הם זקוקים לשלושה ימי היערכות לפני פתיחת השערים. לכן, אין היתכנות לפתיחה ביום ראשון".

יו"ר נעמת חגית פאר מבהירה ל’דבר’ כי "מטרתם של מעונות היום המפוקחים היא לחזור לפעילות ובהקדם האפשרי". עם זאת, לדבריה, "ענף המעונות במשבר מתמשך עוד הרבה לפני משבר הקורונה, והממשלה הקימה ועדה שהייתה אמורה לקדם רפורמה בחינוך לגיל הרך אך מאז הדברים מוסמסו. יחד עם זאת, ברור לנו לחלוטין שזו לא השעה לפתור את המצוקות כולן אלא לקבל את הכלים המינימליים שיאפשרו לנו חזרה מהירה לפעילות".

יו"ר נעמת, חגית פאר: "אנו מעוניינים להירתם למשימה הלאומית להחזרת המשק למסלול וזה לא יקרה בלי חזרת המעונות. אנו מבקשים את המינימום ההכרחי בכדי לאפשר זאת"

פאר מוסיפה כי למעונות נדרשים שלושה ימי היערכות להפעלת המודל החדש. "צריך להבין שלא ניתן להחליף חיתול לתינוק בזום או לחבק פעוט דרך פייסטיים. אנו זקוקים לשלושה ימי היערכות בכדי לוודא שהמעונות בטוחים הן לפעוטות והן למטפלות" היא מסבירה, "כך למשל, עלינו לגייס מטפלות שאינן בסיכון רפואי, לוודא שיש מטפלות רבות יותר על פחות פעוטות, להפריד בין הכיתות השונות בכל מעון. הרגולטור צריך לבנות מנגנון לפיו ייקבע תיעדוף חזרת הילדים; מי מהפעוטות יחזור כבר בהתחלה ומי בשלב מאוחר יותר".

"המטרה שלנו היא לשחרר את ההורים לעבוד" אמרה פאר, "ברורה לנו האחריות שעל כתפינו ואנו מעוניינים להירתם למשימה הלאומית להחזרת המשק למסלול וזה לא יקרה בלי חזרת המעונות. אנו מבקשים את המינימום ההכרחי בכדי לאפשר זאת – הצגנו המודל שלנו לאוצר, המגעים היו חיוביים אך טרם קיבלנו תשובות והופתענו ללמוד מאמצעי התקשורת כי המעונות לגיל הרך ישובו לפעול ביום א׳, דבר שאין לו כל היתכנות גם בתרחיש האופטימי ביותר".

מפעילי המעונות הפרטיים דורשים פיצוי על תקופת הסגירה

גם בארגון א.מ.א – איחוד מעונות ארצי, המאגד 700 מעונות יום לגיל הרך בגילאי לידה עד שלוש שנים, בהם משתתפים כ-50 אלף ילדים, הודיעו ביום שני כי הארגון לא יוכל להפעיל את המעונות בראשון הקרוב, ללא הסדרה של פיצויים למעונות על התקופה בה היו סגורים והיערכות מתאימה. בארגון הודיעו לכלל ההורים ולמפעילי המעונות כי המעונות לא יוכלו לחזור לפעול ביום ראשון.

לפי הודעת הארגון, הארגון חזר וביקש בחודש האחרון ממשרד האוצר ומשרד העבודה והרווחה, להסדיר מידית מענק פיצוי בשל משבר הקורונה, שגרם לנזקים רחבי היקף עקב השבתת הגנים. היזמים, מפעילי הגנים, משקיעים מכספם בשכירות המבנים או בעלות רכישתם, כאשר סגירת הגנים בשל המשבר, גרמה להפסדים כבדים ומעונות רבים נמצאים על סף קריסה כלכלית.

"ארגון א.מ.א דורש הכרה בהוצאות אלה, אשר המשיכו בתשלומם למרות המשבר. מדובר בגנים הנמצאים בפיקוח משרד העבודה והרווחה, עובדים בכפוף לתנאי הפיקוח בכל המישורים: בריאות, בטיחות, תזונה, מחיר ועוד" טען הארגון, "כל עוד לא יושג מענק פיצויים מיידי, אין ליזמים את היכולת הכלכלית להפעיל את הגנים, כפי ששבו והסבירו בפני כל הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה, בשיחות ובפניות בנושא לראש הממשלה ולשרים, ובמטרה למנוע מצב שהבעיה הכלכלית תמנע חזרת הילדים למסגרות, ותאפשר להורים לחזור למקומות העבודה".

בנוסף העלו בארגונים את הצורך בהיערכות לפעילות וקבלת הנחיות מסודרות. "על מנת לחזור לפעילות יש צורך בהתראה של לפחות שבוע ימים, הכוללת קבלת הנחיות משרד הבריאות ומשרד העבודה והרווחה לגבי מתכונת הפעילות בשלב הראשון של החזרה לפעילות, מבחינת מספר ילדים מספר ימות השבוע, הערכות עם כוח אדם מתאים מבחינת מספר המטפלות והחזרתן לעבודה, וכן ניקוי הגנים והכנתם לחזרה לפעילות".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה כי " כלל מוסדות החינוך קיבלו את ההודעה על כך כבר בראשית השבוע, על סמך הערכת מצב שקוימה כבר בשישי שעבר."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website