חשש מקריסת מערכת הרווחה: משרד האוצר מתנגד להגדרת העובדים הסוציאליים כחיוניים

משרד האוצר מסרב להגדיר את העובדים הסוציאליים כ’עובדים חיוניים’ במצב החירום בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. ללא הגדרה כזו, ביום ראשון הקרוב יעבדו רק 30% מהעובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות – מצב שעלול להוביל לקריסת מערכת הרווחה בעיצומו של אחד המשברים הגדולים בתולדות המדינה. הסוגיה תוכרע במהלך סוף השבוע בדיונים בין משרדי האוצר, הפנים והרווחה.

במשרדי הרווחה והפנים מתנגדים לעמדת האוצר, ודורשים להגדיר את כלל העובדים הסוציאליים כעובדים חיוניים. בשלישי האחרון פנה מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, לראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור, לממונה על השכר קובי בר נתן ולמנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, בבקשה לקבוע כי העובדים הסוציאליים הם עובדים חיוניים.

אתמול (חמישי) המליץ משרד הפנים לרשויות המקומיות להגדיר את כלל העובדים הנותנים שירותים חברתיים לתושבים כעובדים חיוניים. מנכ"ל המשרד מרדכי כהן העביר לרשויות את המלצות האגף לבקרת הון אנושי ברשויות המקומיות להעסקת עובדים בשעת חירום, בו נאמר בין היתר כי "כל בעלי התפקידים ברשות המקומית אשר מעניקים לתושבים שירותים חברתיים (פסיכולוגים חינוכיים, עובדים סוציאליים ועוד), יוגדרו כחיוניים". לפי משרד הפנים, רשימת העובדים החיוניים שהוגדרה היא המינימום הנדרש לצורך התמודדות עם המשבר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

גם יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס פנה השבוע לשר הפנים אריה דרעי בנושא החרגת מחלקות הרווחה: "לנוכח המצב המשברי בו נתונה המדינה עקב התפשטות נגיף הקורונה, מערכת שירותי הרווחה ברשויות המקומיות, מהווה לבנת יסוד בכל הקשור למענים הרבים שהרשות המקומית צריכה לספק לתושביה, ובכללם – אוכלוסיית האזרחים הוותיקים, אנשים עם מוגבלויות וילדים ומשפחות בסיכון".

יו״ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, הזהירה מהשלכות חמורות של צמצום פעילות מערכת הרווחה. בפוסט בפייסבוק כתבה חרמוני כי "הממשלה מסרבת להגדיר את העובדים הסוציאליים כעובדים חיוניים, ואם כך יהיה, החל מיום ראשון מערכת הרווחה תעבוד במתכונת מצומצמת. אם ראש הממשלה ושר האוצר לא יתעשתו, תוצאת ההחלטה השגויה תהיה הרבה יותר אלימות בבתים, עוני לא מטופל, גידול של ילדים בסיכון, הפקרת הקשישים וחזרה של מכורים לסמים ואלכוהול״.

מנכ"לית המועצה לשלום הילד ורד וינדמן פנתה לראש המועצה לבטחון לאומי מאיר בן שבת בבקשה להקים פורום בינמשרדי מיוחד, שייתן מענה לילדים שסובלים מאלימות פיזית, מינית, נפשית או הזנחה ולילדים במצבי מצוקה. במכתב קראה וינדמן להמשך העסקתם של כל העובדים הסוציאליים במהלך מצב החירום: ""העובדים הסוציאליים נמצאים בחזית ההתמודדות החברתית ובימים אלה ביתר שאת. ככל שתקופת משבר הקורונה תהיה ממושכת יותר כך יגדל היקף הילדים בסיכון ויגברו עוצמת ותדירות הפגיעה, וזאת על רקע התגברות מצבי הדחק מחד וצמצום המענים מאידך. ילדים בסיכון זקוקים לעובדות ולעובדים הסוציאליים היום יותר מתמיד. העובדות והעובדים הסוציאליים מצילים חיים של ילדים במצבי התעללות, הזנחה קשה או מצוקה. אסור לפגוע ביכולת לאתר ולתת מענה לילדים הללו שזקוקים לכך עכשיו יותר מאי פעם. יש להחריג, באופן מוחלט, את כל העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות ובכלל".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website