טאצ’דאון: קייטי סוורס תהיה המאמנת הראשונה להגיע עם קבוצתה ל”סופרבול”

מאמנת הפוטבול קייטי סוורס (Katie Sowers) תיצור תקדים מרגש בלילה של יום שני הקרוב במהלך משחק הגמר של ליגת ה-NFL, הסופרבול, בין קבוצתה, סן פרנסיסקו 49′ (San Francisco 49ers), לקבוצת הקנזס סיטי צ’יפס (Kansas City Chiefs). סוורס, עוזרת מאמן ההתקפה של סן פרנסיסקו, תהפוך למאמנת הראשונה בהיסטוריה שמשתתפת במשחק הסופרבול, זאת לאחר ארבע עונות בליגת ה-NFL. הדרך שלה לפסגת הקריירה המקצועית הייתה לא פשוטה, בטח לאישה בספורט שנחשב מאד גברי ועם ענף נשי מקביל, ה-WFA, שאינו מפותח דיו.

סוורס בת ה-33 החלה לשחק פוטבול כבר בגיל 8 בעיירה קטנה בקנזס בשם הסטון. היא ואחותה התאומה ליז היו משחקות עם הבנים בפוטבול טאקל ולעיתים אף גורמות לחלק מהבנים לבכות, כפי שסיפרה ל-USA Today, "היינו תופסות את החולצות שלהם, מסובבות אותם ומפילות אותם". העובדה שפוטבול נחשב, ודי בצדק, למשחק אגרסיבי ואלים גורמת להורים רבים להפנות את הילדות שלהם לענפי ספורט אחרים. גם אמא של האחיות סוורס העדיפה שבנותיה ישחקו כדורסל עם בנות אחרות במקום פוטבול עם הבנים. התאומות לא וויתרו על האהבה הגדולה שלהן למשחק ולמזלן, בניגוד להורים רבים, הוריהן השלימו עם זה ואפילו עודדו אותן להמשיך בדרך הפחות מקובלת בחברה האמריקאית כשקנו להן בהפתעה לחג המולד מגני כתפיים וקסדות פוטבול אמיתיות.

במהלך לימודיה בקולג’ הצטרפו התאומות סוורס לליגת פוטבול הנשים הגדולה בארה"ב ה-WFA. הן שיחקה מספר עונות במדי ווסט מישיגן מייהם ו-קנזס סיטי טייטאנס. לאחר הצטיינותן בליגה, נבחרו לייצג את נבחרת ארה"ב באליפות העולם השנייה בפוטבול אמריקני לנשים שנערכה בפינלנד ב-2013. באליפות לקחו חלק שש נבחרות. ארה"ב הביסה בקלות את כל יריבותיה וסוורס הייתה בין המשתתפות בחגיגה כולל טאצ’דאון בניצחון 84:0 על שבדיה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לאחר שמונה שנים כשחקנית בליגה, בעקבות פציעה באגן, סוורס פרשה מהמשחק והפכה בעונת 2016 לג’נרל מנג’ר של קבוצת הנשים קנזס סיטי טייטאנס, בזמן שאחותה ליז עדיין כיכבה במדי הקבוצה. בליגת פוטבול הנשים לא היה כסף או משכורת, אז כדי לממן את עצמה עבדה סוורס כמאמנת כדורסל באחת מקבוצות הנערות של העיר קנזס.

49ers offensive assistant coach Katie Sowers is breaking many barriers in NFL https://t.co/Qg9RylBExt

— L.A. Times Sports (@latimessports) January 28, 2020

אחת הנערות שהיא אימנה, היתה הבת של סקוט פיולי שהיה בין 2009 ל-2012 הג’נרל מנג’ר של הקנזס סיטי צ’יפס. לאחר שהתמנה ב-2014 לעוזר הג’נרל מנג’ר של אטלנטה פלקונס הוא החליט להעניק הזדמנות ראשונה לסוורס ב-NFL ומינה אתה לתפקיד זמני כעוזרת מאמן במחנה האימונים. שם היא פגשה את מתאם ההתקפה של אטלנטה, קייל שאנהאן, שהתרשם ממנה וצרף אותה לצוות האימון שלו כשעבר להיות המאמן הראשי של סן פרנסיסקו ב-2017.

בזמן חתימת החוזה עם סן פרנסיסקו הפכה סוורס לאישה השנייה בלבד שמועסקת כעוזרת מאמן קבועה בליגת ה-NFL. שניה רק לקתרין סמית שהועסקה לעונה אחת ב-2016 על-ידי הבאפלו בילס. לפני תחילת עונת 2017 יצאה סוורס מהארון והצהירה על היותה לסבית. בכך הפכה גם למאמנת גברים או נשים הראשונה שהיא חלק מהקשת הלהט"ב.

במהלך עונת 2019 היו שמונה נשים שאימנו בליגת ה-NFL. ארבע מתוכן היו מאמנות עם חוזה קבוע. זו כבר לא פריצת דרך חד-פעמית, אלא התווית מסלול למקצוע ספורטיבי שמאפשר גם לנשים לקחת חלק משמעותי מליגת ה-NFL ללא קשר למגדר שלהן אלא רק ליכולת שלהן להיות טובות מספיק בשביל התפקיד עליו הן מתחרות.

קייטי סוורס עשתה את כל הדרך הלא פשוטה מעיירה קטנה מאוד בקנזס עד לסופרבול וזאת תהיה כנראה עוד נקודת ציון משמעותית בקריירה שלה, שנמצאת רק בתחילת דרכה, אם קבוצתה תנצח בגמר דווקא את הקבוצה של המדינה בה היא גדלה – נקודת ציון קטנה גדולה כחלק בלתי נפרד מאירוע הספורט הגדול בארה"ב.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website