טראמפ: השבתת הממשל תימשך כל עוד הדמוקרטים לא יתמכו בבניית החומה

בנאום שהוגדר על ידו כ"דרמטי" התייחס הלילה (רביעי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להשבתת הממשל וחזר על התחייבותו שלא להגיע לכל פשרה עם חברי הקונגרס הדמוקרטיים שלא כוללת את בניית החומה לאורך הגבול עם מקסיקו. בנאום שארך תשע דקות ושודר בשידור חי בארה"ב, חזר הנשיא על טענותיו העיקריות בעד בניית החומה וביקר שוב את הדמוקרטים על סירובם לתמוך בבנייתה.

טראמפ חזר והדגיש כי השבתת הממשל תימשך כל עוד הדמוקרטים לא יתמכו בבניית החומה. "כמה דם אמריקאי עוד צריך להישפך לפני שהקונגרס יעשה את העבודה שלו?" אמר הנשיא, ותיאר את מצב ההגירה הבלתי חוקית מגבול מקסיקו כ"משבר הומניטרי" בעבור האומה האמריקאית. "זו בחירה בין טוב לרע, צדק ואי צדק. השאלה היא אם נמלא את חובותינו כלפי האזרחים האמריקאים שאנחנו משרתים".

מזה 18 ימים שהממשל האמריקאי נמצא בהשבתה בעקבות התעקשותו של טראמפ לאשר את התקציב הפדרלי רק בתנאי שיכיל תקצוב לבניית החומה על גבול מקסיקו. הדמוקרטים, ששולטים כעת בבית הנבחרים, מתנגדים לכך מצדם. עד שאחד המצדדים יכנע, לא ניתן יהיה לאשר תקציב והממשל האמריקאי ישאר מושבת. טראמפ הצהיר כבר שהוא מוכן להשאיר את הממשל מושבת ל"הרבה זמן. חודשים, אפילו שנים" והדמוקרטים חזרו מספר פעמים על התחייבותם שלא לאשר תקציב לבניית החומה. תקצוב החומה מוערך ב-5.7 מיליארד דולר, וננסי פלוסי התחייבה שלא לאשר דולר אחד לפרוייקט, שהיא מגדירה כ"בלתי מוסרי". על כך אמר טראמפ ש"הדבר הבלתי מוסרי היחיד שנעשה פה הוא ההתעקשות של פוליטיקאים שלא לעשות כלום ולהמשיך להרשות לאנשים רבים כל כך להפוך לקורבנות".

בתגובה לנאום של טראמפ נאמו ננסי פלוסי וצ’אק שומר מהמפלגה הדמוקרטית. השניים האשימו את טראמפ בהטעיית הציבור האמריקאי, ובשימוש ציני במהגרים ויצירת פחד מיותר בקרב הציבור האמריקאי. "הנשיא טראמפ צריך להפסיק להחזיק את הציבור האמריקאי כבני ערובה, ולהפסיק לייצר משבר מלאכותי. עליו לפתוח את הממשלה" אמרה פלוסי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website