יאנגון, מיאנמר: אזרחים צפרו והכו בסירים במחאה נגד ההפיכה הצבאית

עשרות בני אדם ביאנגון, העיר הגדולה במיאנמר, צפרו אתמול (שלישי) בצופרי מכוניותיהם ודפקו על סירים במרפסות הבתים, באקט הראשון הידוע של התנגדות להפיכה הצבאית שהתקיימה במדינה ביום שני.

המחאה, שתוכננה להימשך רק דקות ספורות, נמשכה כרבע שעה והתקיימה במספר שכונות בעיר. המוחים צעקו קריאות לשחרור מנהיגת המדינה אונג סאן סו צ’י, שנכלאה על ידי ראשי הצבא.

אזרחים מכים על סירים לאות מחאה כנגד ההפיכה הצבאית ביאנגון, מיניאמר (צילום: AP Photo).

"בתרבות המיאנמארית, להכות בתוף זו פעולה של גירוש שדים", אמר אחד המשתתפים במחאה שסירב למסור את שמו מחשש למעשי תגמול.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מספר פעילים למען הדמוקרטיה במיאנמר ביקשו מהציבור להרעיש בשעה 20:00 בדיוק, כדי להפגין את התנגדותם להפיכה.

ווין טיין, ממנהיגי מפלגת הליגה הלאומית לדמוקרטיה בראשה עומדת סו צ’י, דיבר אתמול ממשרד קטן של המפלגה בבירה, נייפידאו. טיין קרא לציבור להתנגד להפיכה על ידי אי ציות אזרחי. לא רחוק משם, ישבו במעצר מאות מחוקקים שנבחרו לתפקידם בנובמבר האחרון, ונאסרו כשהצבא השתלט על המדינה.

"האופציה של הפיכה צבאית נטועה היטב בתרבות של המדינה שלנו. זו הסיבה שהמדינה נותרת ענייה. אני עצוב ומתוסכל בעבור אזרחי המדינה ועתידם", אמר האסיר הפוליטי לשעבר.

"על כל המצביעים שנתנו לנו את קולם בבחירות הכלליות של 2020 ללכת בעקבותיה של סו צ’י, ולפעול בדרך של אי ציות אזרחי", אמר טיין, בהתייחס לפוסט שהועלה ביום שני לפייסבוק, בשם המנהיגה. בפוסט, שאת אמינותו לא ניתן היה בשלב זה לוודא, מצוטטת סו צ’י כאומרת: "ההפיכה הצבאית תחזיר את המדינה של נו למצב של דיקטטורה. אני קוראת לכל האזרחים להתנגד ולמחות כנגד ההפיכה בכל ליבם".

ביום שלישי החל הצבא להסיר חלק מהמגבלות שהוטלו עם ההפיכה, ומאות חברי פרלמנט שנכלאו תחת שמירה חמושה בבניין ממשלתי הורשו לשוב לבתיהם, טען דובר מטעם מפלגתה של סו צ’י. גם הודעה זו טרם זכתה לאישוש וודאי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website