יהודים ירקו לעבר נוצרים בעיר העתיקה; פעיל הימין הסביר: “מנהג יהודי עתיק”

פעיל הימין אלישע ירד (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

דבר

  • רסס

צרו קשר עם המערכת:

עדכון אחרון: 03.10.2023 | 15:08

  • Share via Whatsapp
  • שתפו
  • צייצו
  • open more

    • שלחו במייל
    • הדפיסו

תיעוד מהימים האחרונים מהעיר העתיקה בירושלים מציג קבוצת יהודים חרדים שיורקת לעבר צליינים נוצרים שהגיעו לביקור בארץ. בתיעוד נראית הקבוצה, שכללה מבוגרים וילדים יורקת לעבר הריצפה ליד הצליינים שנושאים יחד צלב גדול ברחבי העיר.

בכנסיות בעיר נשמעות טענות על עלייה חדה בכמות היריקות שנעשות לעברם של המתפללים, במיוחד בעת שעשרות אלפי יהודים דתיים הגיעו לעיר כדי לחגוג את החגים.

יש מי שמצדיקים את התופעה. "זמן טוב להזכיר שהמנהג לירוק ליד כמרים או כנסיות הוא מנהג יהודי עתיק ורב שנים", כתב אלישע ירד, שנחשד במעורבות ברצח בכפר בורקא.

ירד כתב באותו ציוץ שזכה לגינויים כי "יש בהלכה אפילו ברכה מיוחדת שבאה להלל את הקב"ה שמבליג על מעשיהם הרעים של עובדי העבודה הזרה ולא מעניש אותם באופן מיידי. אולי בהשפעת התרבות המערבית קצת שכחנו מה היא הנצרות, אבל דומני שמיליוני היהודים שעברו בגלות מסעות צלב, עינויי אינקוויזיציה, עלילות דם ופוגרומים המוניים – לעולם לא ישכחו".

זמן טוב להזכיר שהמנהג לירוק ליד כמרים או כנסיות הוא מנהג יהודי עתיק ורב שנים, ויש בהלכה אפילו ברכה מיוחדת כשרואים כנסייה "שנתן ארך אפיים לעוברי רצונו" – ברכה שבאה להלל את הקב"ה שמבליג על מעשיהם הרעים של עובדי העבודה הזרה ולא מעניש אותם באופן מיידי.

אולי בהשפעת התרבות המערבית קצת… https://t.co/NPsKbIl8d0 pic.twitter.com/ttYgQaEmfb

— אלישע ירד (@ElishaYered) October 2, 2023

במערכת הפוליטית גינו את התופעה, שר הדתות מיכאל מלכיאלי מסר: "מגנה בתוקף את התופעה של יריקות לעבר נוצרים בי-ם. אין זו דרכה של תורה, ואין אף רב שתומך ומעניק לגיטימציה להתנהגות נבזית שכזו. חובה עלינו להוקיע, ונמשיך לכבד את כל העמים הבאים בשערי עיר הקודש".

הרב הראשי דוד לאו גינה את הפגיעה במנהיגי דת בתגובה לפרסומים בימים האחרונים על יריקות וביזוי אנשי דת נוצרים "כביכול יש בזה חובה דתית כלשהי". הרב לאו ביקש להבהיר כי "בחג סוכות היו מתפללים ומקריבים בבית המקדש לשלומם של 70 אומות העולם. גם אנו נמשיך להתפלל לטובתם ולכבד את כל העמים הבאים לכבד את עיר הקודש ירושלים. אני מגנה בכל תוקף פגיעה בכל אדם ובכל מנהיג דת. תופעות פסולות אלו וודאי שאין לייחס להם כל קשר להלכה היהודית".

שר התיירות חיים כץ תקף את ירד: "האמירה שיריקה על נוצרים היא מנהג עתיק ואף משובח היא אומללה. ואהבת לרעך כמוך הוא כלל גדול בתורה והעיקרי שבה. במקום להיות אור לגויים, המעשים של קומץ קיצוני משניאים את היהדות ואת העם היהודי, פוגעים בתדמית של ישראל ובתיירות. יש לגלות אפס סובלנות כלפי פגיעה בסמלי דת באשר הם".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

Leave a Reply

Name *
Email *
Website