יועמדו לדין בחשד שהפעילו מערך נרחב ומתוחכם של עוקץ קשישים

שני אלימלך וארבעה חשודים נוספים יועמדו לדין בכפוף לשימוע בשל עוקץ קשישים ואוכלוסיות מוחלשות אחרות. החשודים הפעילו חברות קש בשם "סופר לייף", "קנייה זהב", "קונים ונהנים", "קניה בטוחה", "גוד סרוויס" ו"קניה לבית" במסגרתם העסיקו עשרות טלפנים שהשתמשו באמצעים שונים של הפעלת לחץ, הפחדה והתקשרויות בלתי פוסקות עד שקיבלו במרמה מקרבנותיהם את פרטי האשראי שלהם לצורך ביצוע חיובים באלפי שקלים. 

קשיש. ארכיון (צילום: shutterstock).

שני אלימלך, תושבת ראשון לציון, מואשמת בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות (ריבוי עבירות), שימוש במרמה בעורמה ותחבולה, קשירת קשר לפשע, השמטת הכנסה, הלבנת הון, עבירות מס, פגיעה בפרטיות, עבירות בנוגע לניהול מאגר מידע ועבירות לפי חוק הגנת הצרכן. ארבעה חשודים נוספים ששימשו כבעלי החברות והיוו חלק מתכנית המרמה יועמדו לדין, בכפוף לשימוע, בגין סיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות (ריבוי עבירות), שימוש במרמה בעורמה ותחבולה, קשירת קשר לפשע, עבירות מס, סיוע להלבנת הון, וחלקם גם עבירות לפי חוק הגנת הפרטיות והגנת הצרכן.

לפי כתב החשדות, בתקופה שבין 2015-2018 קשרו החשודים קשר ופעלו במסגרת תכנית מרמה שיטתית ומאורגנת כלפי ציבור של קורבנות, לרבות אוכלוסיות מוחלשות בהן קשישים, באמצעות אנשי קש וחברות שהקימו במהלך השנים. חברות המרמה הוקמו במטרה לשמש תשתית לקבל במרמה את כספי הקורבנות, במטרה להסתיר את ביצוע העבירות, בכוונה להתחמק מדיווח ותשלום מס וכדי להסתיר ולהסוות את כלל הרכוש האסור שעלה מביצוע העבירות.

בהתאם לתכנית המרמה, הוצג בפני הקורבנות כאילו הינם חברים במועדון של אחת מחברות המרמה ועל סמך מצג מטעה זה נדרשו הקורבנות בעילות שונות לשלם סך של אלפי שקלים, לרוב באמצעות כרטיסי האשראי. על פי החשד, במהלך התקופה הרלוונטית, ובכוונה למקסם את כמות הקורבנות, החשודים, ניהלו, העסיקו או סייעו להעסיק, כל חשוד על פי תקופת פעילותו וחלקו, עשרות עובדים בחברות המרמה, רובם טלפנים, שפעלו בהנחיית אלימלך וביצעו את הוראותיה למימוש תכנית המרמה. הטלפנים פנו ישירות לקורבנות באמצעות פרטי התקשרות שסיפקה אלימלך ושיווקו את תכנית המרמה, בין היתר תוך הפעלת לחץ, הפחדה והתקשרויות בלתי פוסקות עד שקיבלו במרמה מהקורבנות את פרטי האשראי שלהם לצורך ביצוע חיוב באלפי שקלים לקורבן.

אלימלך עשתה שימוש על פי החשד בחשבוניות פיקטיביות או מזויפות בגובה של כ-12 מיליון ש"ח, לא דיווחה על מלוא ההכנסה מהפעילות העסקית וביצעה עבירות בניגוד לחוק איסור הלבנת הון. בנוסף, על פי החשד, באלפי עסקאות שונות, עברו אלימלך וחלק מהחשודים עבירות לפי חוק הגנת הצרכן – אי גילוי פרטים בעסקת מכר, הטעייה בתנאי ביטול העסקה והשפעה בלתי הוגנת בכך שיצרו קשר טלפוני עם מתלוננים שונים באופן חוזר ונשנה עשרות פעמים וזאת על אף שהמתלוננים הביעו, מספר פעמים, בין במפורש ובין במשתמע, את דרישתם כי יחדלו מלהתקשר אליהם, והכל כדי לקשור אותם בעסקה. בנוסף כתב החשדות מייחס לאלימלך ולחלק מהחשודים שימוש במידע שלא כדין ופגיעה בפרטיות.

במהלך תקופת הפעלת החברות במרמה על ידי אלימלך, התקבלה על פי החשד הכנסה תוך העלמת רכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון בסך של כ- 20 מיליון ₪ עליהם לא דיווחו לרשויות המס. ליתר החשודים מיוחסת מרמה, הלבנת הון ועבירות מס בהיקפים של 800,000 ש"ח עד 10 מליון ש"ח, כל חשוד לפי חלקו.

מדובר בתיק ייחודי ורחב היקף שנחקר וטופל במסגרת המאבק בתופעה של הונאת אוכלוסיות מוחלשות תוך שילוב זרועות עם מגוון רשויות אכיפה. הפרשה מטופלת על ידי עו"ד מרדית שיבאן – פרקל מהצוות הכלכלי בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) בסיוע פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי) ונחקרה ע"י מפלג הונאה במחוז תל אביב של משטרת ישראל בשיתוף פעולה עם הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, פקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים והרשות להגנת הפרטיות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website