יו”ר ארגון העיתונאים נגד “הורשת” תפקיד יו”ר ההסתדרות

יאיר טרצ’יצקי, יו"ר ארגון העיתונאים, הפועל תחת ההסתדרות ומאגד כ-3,500 עיתונאים, מותח ביקורת על אופן הבחירה הצפוי של ארנון בר דוד לראשות ההסתדרות, במקומו של אבי ניסנקורן שמתמודד לכנסת במסגרת "כחול לבן". טרצ’יצקי מתייחס לכך שהמינוי של בר דוד צפוי להתקבל בבית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה), המורכב מנציגי הסיעות הפוליטיות בהסתדרות.

בסדרת ציוצים שפירסם בצהריים בטוויטר כתב: "כדי לבחור יו"ר הסתדרות לקדנציה שנמשכה שנה וחצי, כרבע מיליון חברים הלכו לקלפי – אבל את מחליפו שיכהן שלוש שנים וחצי יבחרו 171 אנשים, עם התראה של שבועיים על מועד ההצבעה ושלושה ימים להגשת מועמדות. החברים בוחרים יו"ר אחד ומקבלים יו"ר אחר. אחרי ארבע פעמים ברציפות כבר אפשר לקרוא לזה שיטה".

יו"ר ההסתדרות היוצא אבי ניסנקורן, עם מחליפו המיועד ארנון בר דוד (צילום: אגף דוברות והסברה של ההסתדרות)

טרצ’יצקי מתייחס לכל ראשי ההסתדרות מאז אמצע שנות ה-90, שנכנסו לראשונה לתפקיד בעקבות התפטרות הקודם להם. כך נכנס עמיר פרץ לתפקיד לאחר התפטרות חיים רמון ב-1995, שנה בלבד לאחר שרמון נבחר לתפקיד. בינואר 2006 הגיע תורו של פרץ לפרוש מהתפקיד, ולהעביר את הירושה לעופר עיני. בסוף 2013 הודיע עיני כי יפרוש מהתפקיד בפברואר 2014, אך עתירה של ח"כ איתן כבל לבג"ץ נגד בחירת המחליף ניסנקורן בבינ"ה עיכבה את פרישתו בשלושה חודשים.

בדיון בבג"ץ סבר השופט אליקים רובינשטיין שיש להחזיר את הבחירה ביו"ר ההסתדרות החדש לכל חברי הארגון, אך השופטים יצחק עמית וצבי זילברשטיין איפשרו זאת.

בהמשך כתב עוד טרצ’יצקי: "השיטה: במקום לפנות למאות אלפי החברים כדי שיבחרו את היו"ר המועדף (אחרי התמודדות שבה מועמדים יכולים להציג תפיסת עולם והישגים), הולכים לפורום מצומצם שמחויב למנגנון ולנצחון של היורש המיועד. אחרי קדנציה חלקית כיו"ר ההסתדרות – על הכוח והפרסום שנלווה לכך – יותר קל להתמודד בבחירות כלליות.

"מעבר לסוגיה העקרונית, זאת התנהלות שאולי משרתת קבוצה קטנה למעלה, אבל היא כולה פגיעה בהסתדרות. דווקא בתקופה שבה רוב המערכת הפוליטית מתהדרת בכוונה לקדם מהלכים שיפגעו בעבודה המאורגנת, ההסתדרות צריכה את הציבור איתה, והורשת תפקיד היו"ר בצורה הזאת מייצרת בדיוק את האפקט ההפוך. Sad!".

תגובת ההסתדרות תפורסם כשתגיע למערכת.

גילוי נאות: ההסתדרות היא הבעלים של "דבר ראשון".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website