יו”ר התעשיינים: “אנחנו לקראת חורף כלכלי, הצמיחה מבוססת על הלוואות וליסיניג”

"אנחנו נמצאים בפתחו של ‘חורף כלכלי’. נוצרה פה צמיחה שהיא לא ברת קיימא, שמבוססת על גידול בצריכה הפרטית- הלוואות וליסינג", כך אמר נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר המגזר העסקי שרגא ברוש, בכנס בחירות מיוחד שערכה הבוקר  (חמישי) נשיאות המגזר העסקי בדיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. 

לדברי ברוש, ״אנחנו נמצאים בפתחו של ‘חורף כלכלי’. נוצרה פה צמיחה שהיא לא ברת קיימא, שמבוססת על גידול בצריכה הפרטית- הלוואות וליסינג, ולא מהגדלת ההשקעות במשק. הגירעון התקציבי הולך וגדל, כמו גם היחס חוב תוצר, שגם כן גדל בהשוואה לעשור האחרון. בנוסף הצמיחה לנפש נמוכה יחסית למדינות המפותחות. אם האוכלוסייה גדלה ב – 2 אחוז, והתוצר גדל ב-3.5 אחוז, הרי בפועל הצמיחה בישראל עומדת רק על אחוז וקצת- צמיחה נמוכה מאוד לעומת המדינות המפותחות. המצב שלנו גרוע מאוד, ולא מצוין כמו שמנסים למכור לנו".

ברוש המשיך ואמר כי "כולם מדברים עכשיו לפני הבחירות על כך שצריך יותר כסף לחנוך, יותר כסף לבריאות, יותר כסף לרווחה ויותר כסף להכל- אבל שוכחים לומר מאיפה הכסף בא. הכסף בא מהמגזר העסקי. הם אלו שמייצרים את הכסף, ולכן כדי שיהיה עוד ממנו, צריך להגדיל את הצמיחה. ולא צמיחה שהיא לא ברת קיימא, אלא צמיחה אמיתית וברת קיימא שנוצרת מבנייה ומתעשייה והשקעה בציוד שמעלים את התוצר. היינו בשנים בהן היצוא גדל ב- 12 אחוז בשנה, והתעשייה גדלה ב- 7 אחוז בשנה. אולם כיום הצמיחה הולכת ומתדרדרת ויצוא הסחורות בירידה מתמדת".

יו"ר התאחדות האיכרים ויו"ר הנהלת המגזר העסקי, דובי אמיתי: "משל האדם השמן והאדם הרזה של ראש הממשלה בהיותו שר אוצר נכון למציאות שלנו היום יותר מתמיד. אנחנו אמנם לא מומחים בדיאטה, אבל אנחנו יכולים ללמד את המגזר הציבורי איך השמן יהיה רזה יותר, כי זה מה שהמגזר העסקי יודע לעשות הכי טוב, בלית ברירה, בהיעדר מדיניות ממשלתית ברורה. קמנו לבוקר של חיבורים וגם אצלנו יש חיבורים- כי כלכלה חזקה הולכת עם חברה חזקה והחיבור שהמגזר העסקי מתכנן להציג  בעוד כחודשיים עם החברה האזרחית הולך לשנות מציאות בשטח".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website