יו״ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, בראיון מיוחד ל׳דבר׳

בראיון מיוחד ל׳דבר׳, לרגל יום העצמאות ה-72, מדבר יו״ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג על שתי תופעות, שצפויות להתרחש בעם היהודי ובמדינת ישראל בתקופה הקרובה.

״אני צופה שתי תנועות לאחר המשבר הזה,״ אומר הרצוג, ״מצד אחד הולך לפקוד אותנו גל עלייה גדול. ההערכה הזהירה שלנו היא שנגיע לגל של 100 אלף יהודים, בטווח של השנתיים הקרובות. הרבה מאוד יהודים רואים בארץ מדינה יציבה עם מערכת בריאות טובה. אם יש מסר שבאמת חשוב שיעבור לממשלה בימים אלו הוא שאנחנו חייבים להתכונן לגל העלייה הגדול שיצטרך לקבל התייחסות רצינית״.

לדבריו, גם האנטישמיות הגואה תוביל לגל העלייה. ״כבר היום אנחנו רואים ברשת שמפילים את התיק על היהודים. הפעם הסינים היו הראשונים, אבל בקרוב ישכחו את הסינים והיהודים יקפצו קדימה לראש הטבלה. ראינו אירועים קשים בבתי כנסת בלוס אנג’לס, אלבאמה, אוקראינה ועוד. ולצערי הרב אנחנו נראה עוד הרבה תופעות כאלו״.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

התנועה השנייה שצפויה היא ירידה דרסטית בכמות התרומות וההכנסות מחו"ל. "כי התרומות ילכו בעיקר לתוך הקהילה פנימה – לשקם את הקהילה. גם הסוכנות היהודית, שתלויה בהרבה תרומות מחו"ל תפגע – ואיתם גם הרבה מיזמים, ארגונים ועמותות״.

הרצוג מודאג גם מהירידה בתרומות למגזר השלישי. ״אני מוביל מהלך מזה מספר שבועות לנסות להציל את המגזר השלישי וארגוני החברה האזרחית. אני נדהם מהשקט והדממה של כלי התקשורת בנושא הזה. מדובר במגזר שמעסיק 16% מכוח העבודה במשק – ממוזיאונים ועד עובדי בריאות הנפש. מגזר של 15% מהתל"ג. והם קרסו לחלוטין, הגיעו לשחיקה מוחלטת".

הראיון המלא עם יצחק הרצוג ייפורסם ב׳דבר׳ מחר (יום שלישי), ערב חג העצמאות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website