יחסי עבודה מתוחים: עיצומים ברכבת מיום ראשון בשעה 14:00

ועד עובדי רכבת ישראל הודיע להנהלת החברה כי "לאור העובדה שההנהלה מנסה בכוחנות להוציא סידור עבודה מסוכן בטיחותית המסכן את הנהגים ואת ציבור הנוסעים", הוחלט להפעיל את סכסוך העבודה בחטיבת נוסעים ולנקוט בעיצומים. במסגרת העיצומים, החל מיום ראשון הקרוב בשעה 14:00, לא יפעלו קווי הרכבת בקו ראשונים-לוד ובקו כרמיאל-חיפה. על פי ההודעה, "וועד העובדים מבקש להתריע כי ככל שסידור העבודה שהנהלת הרכבת מבקשת להוציא אל הפועל אכן יצא מחר כמתוכנן, ומתוך דאגה לשלומם ולבטיחותם של הנוסעים, אנו ממליצים לציבור שלא לנסוע כלל בכל קווי הרכבת בכל רחבי הארץ".

בהודעה ששלחה הנהלת הרכבת לעובדים נכתב, בין היתר, כי "לאורך עיצומי הוועד בחטיבת המטענים, לא שולם שכר לעובדים בהיקף של 780 ימי עבודה. (שווה ערך ל-3 שנים של עובד אחד). כמו כן, בכל יום עיצומים מפסידות חטיבת המטענים ורכבת ישראל הכנסה של כ-1,200,000 שקלים. זוהי פגיעה כלכלית קשה והיא עשויה להשליך על תהליכי ההתייעלות ואף להוביל לצמצום כוח האדם בחברה".

למרות סכסוכי עבודה מרובים, ועיצומים מוגבלים שנקטו העובדים, השפעתם על מצב רכבת ישראל ורמת השירות לציבור קטנה. מצבה הכלכלי הקשה של הרכבת נובע בעיקר מהחלטות בכפיה ממשרד התחבורה וכן מניהול לא יעיל של חטיבת המטענים ופיתוח לקוי של שטחי הנדל"ן שברשותה. כעת מאיימת ההנהלה להפוך את עובדי החברה למי שצריך לשלם את המחיר על כשלים שלא נגרמו על ידם.

ברכבת ישראל בחרו שלא להגיב להודעת הוועד לגבי ההשבתה הקרובה, אך מהודעתם לעובדים, נראה כי ברצונם לערער את תמיכת העובדים בנציגיהם בוועד

Leave a Reply

Name *
Email *
Website